Üye Ol

Beyin Hasarı

Beyin Ödemi

1. Beyin ödemi nedir?

Beyin ödemi, beyinde sıvı birikmesi ile karakterize hayatı tehdit etme potansiyeli olan bir durumdur. Beyin, kafatası içinde kapalı bir ortamda bulunduğu için ödem oluşması kafa içi basıncını arttırır. Kafa içi basınç artışı ise beyne giden kan akımını azaltır. Sonuçta beyin yeterli oksijeni alamayabilir ve beyin hasarı gelişebilir. Beyin hasarı hücre ölümüne yol açarak ödemi daha da arttırır. Şiddetli ödem durumunda beyinden sıvı çıkışı da zorlaşır ve klinik durum hızlı bir şekilde kötüleşebilir.

2. Beyin ödemi neden olur?

 1. Travmatik Beyin Yaralanması: Trafik kazası, düşme, spor yaralanması, şiddet olayları gibi nedenlerle kafaya direkt gelen darbeler beyinde ödem oluşmasına yol açabilir. Ağır kafa yaralanmasında kafatasında kırık, beyin dokusunda direkt veya ivmeye bağlı zedelenme, beyin damarlarında çatlama ve beyin kanaması olabilir. Tüm bu hasarlar aynı zamanda ödeme yol açar.
 2. Beyin Damar Tıkanması (İnme): Beyin damarlarının tıkanması durumunda sinir hücreleri ihtiyaçları olan oksijene ulaşamaz. Sinir hücresi ölümü beyinde ödem yapabilir.
 3. Enfeksiyon: Ensefalit, menenjit gibi beyin dokusu ve beyin zarlarını etkileyen enfeksiyonlar bağışıklık sistemi aktivasyonu ile beyin ödemine yol açabilir. Sinüs enfeksiyonu ve menenjit hastalığı beyinde apse oluşumuna yol açabilir. Beyin apsesi hem iltihabi reaksiyon hem de kitle etkisi ile ödem yapabilir.
 4. Beyin Tümörleri: Beyin tümörleri etraflarındaki dokuya baskı yapar. Basınç artışı nedeniyle iyi kanlanamayan dokuda hücre ölümü ve ödem oluşur. Tümör beyinden sıvı çıkışını zorlaştırabilir; aynı zamanda yeni damarların oluşmasına yol açarak ödemi arttırabilir.

Diğer Nedenler: Hızlı bir şekilde yüksek rakıma (genelde 4000 metreden yukarı) çıkmak (akut dağ hastalığı), ilaç istismarı, karbonmonoksit zehirlenmesi ve diğer zehirlenmeler de beyin ödemi yapabilir.

3. Beyin ödemi tanısı nasıl konulur?

Beyin ödemi belirtileri, beyin ödemi nedenine ve ciddiyetine göre değişir. İlk olarak:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Koordinasyon bozukluğu
 • Vücutta uyuşma gibi belirtiler verebilir. 

Beyin ödemi şiddetlenirse bilinç değişikliği, duygu durumunda değişiklik, konuşma güçlüğü, idrar kaçırma, nöbet, kas güçsüzlüğü gibi belirtiler eklenebilir.

4. Beyin ödemi belirtileri nelerdir?

Beyin ödemi tanısı koymak her zaman kolay olmayabilir. Öncelikle şikayetlerden yola çıkılır ve kapsamlı bir nörolojik muayene yapılır. Kafa sinirlerinin muayenesi, göz dibi muayenesi, kol ve bacaklarda duyu, kuvvet ve refleks muayenesi, bilincin değerlendirilmesi en temel muayene basamaklarıdır. 

 

Beyin ödemi tek başına bir hastalık değil, başka bir sorunun sonucudur. Esas hastalığı belirlemek için beyin tomografisi ve manyetik rezonans görüntüleme yapılması gerekebilir. Kan tetkikleri enfeksiyon parametrelerini değerlendirmek açısından yararlıdır.

5. Beyin ödemi nasıl tedavi edilir?

Hafif şiddette kafa travması (konküzyon) sonucu oluşan beyin ödemi istirahatle kendi kendine geçebilir. Ancak çoğu durumda beyin ödemi hayatı tehdit eden bir sorun olduğu için tedavisi acildir. Ödem azaltıcı ve yeterli kan dolaşımının sağlanmasına yönelik tedaviler uygulanır. Nihai tedavisi için enfeksiyon, tümör gibi altta yatan nedenler ortadan kaldırılmalıdır.

 

 • İlaç Tedavisi
 • Osmotik Tedavi
 • Oksijen Tedavisi (Hiperventilasyon)
 • Hipotermi
 • Ventikülostomi
 • Ameliyat

Okumaya Devam Edin: “Beyinde Ödem Belirtileri ve Tedavi Süreci

Okumaya Devam Edin

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Felç tedavisinde yatılı fizik tedavi uygulamaları ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Yoğun fizik tedavi programıyla hastanın sosyal hayatına dönüşü hızlandırılabilir.

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Prof. Dr. Engin Çakar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji ve Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Sorularınız mı var?

Randevu veya bilgi için arayın.

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.