Üye Ol

İnme (Felç)

İnme (Felç) Neden Olur?

1. İnme (Felç) neden olur?​

İnme, başlıca iki nedenle oluşur: Beyin damarlarının tıkanması ve beyin kanaması. İnmenin yaklaşık %80’inin nedeni beyin damarlarının tıkanması iken, %20’sinin nedeni ise beyin kanamalarıdır.

Beyin Kanamasına Bağlı İnme

Beyin kanaması, beyin dokusu içinde bulunan damarın yırtılarak kanın beyin içine dolması durumudur. Kanamaya neden olan durum travma (trafik kazası, yüksekten düşme, kafaya darbe alma gibi), yüksek tansiyon veya doğuştan damar yapı anormallikleri olabilir. Kafatası, beyin dokusunu korur ancak iç hacmi de sabit tutar. Dolayısıyla kafatası içindeki kanama beyin dokusunu sıkıştırır ve bu durum beyin dokusunun hasar görmesine neden olur.

 

Okumaya Devam Edin: “Beyin Kanaması

Beyin Damarlarının Tıkanmasına Bağlı İnme

İnme, beyni besleyen damarın tıkanması sonucu da meydana gelebilir. Bu inme tipi iskemik, trombotik inme olarak da adlandırılır. İskemi kelimesi herhangi bir dokuya gelen “kanın durması” anlamına gelmektedir. Sebepler çok farklı olsa da sonuç; damarın, içinden yeterli kan geçemeyecek kadar daralmasıdır. Bu durum, kan dolaşımı kesilen beyin dokusunun hasar görmesine neden olur. Trombotik inme veya emboli kaynaklı inme, damar tıkanmasına bağlı inmeye örnek verilebilir.

 

Okumaya Devam Edin: “Beyin Damar Tıkanıklığı

2. İnme riskini arttıran faktörler nelerdir?

İnme hastalığı büyük bir toplum sağlığı sorunudur. Türkiye’de her sene 250,000 yeni inme vakası görülürken inme sonrası felçle yaşayan 2 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. Oysa ki inmelerin büyük bir kısmı önlenebilir inme riski doğuran nedenlerden kaynaklanır. Bu sebepten inme için risk oluşturan durumları bilmek ve bu durumları yönetebilmek çok önemlidir.

 

En yaygın inme riski oluşturan durumlar:

 

  • Yüksek Tansiyon
  • Yüksek Kolesterol
  • Damar Yapısının Anormallikleri
  • Beyin Anevrizmaları
  • Tümörler
  • Kalp Durması, Kalp Krizi
  • Kalp Ritim Bozukluğu

Okumaya Devam Edin: “İnme Riski Oluşturan Durumlar

Okumaya Devam Edin

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Felç tedavisinde yatılı fizik tedavi uygulamaları ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Yoğun fizik tedavi programıyla hastanın sosyal hayatına dönüşü hızlandırılabilir.

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Prof. Dr. Engin Çakar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji ve Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Sorularınız mı var?

Randevu veya bilgi için arayın.

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.