Üye Ol

İnme (Felç)

İnme (Felç) Tedavisi Ne Kadar Sürer?

1. İnme (felç) tedavi edilebilir mi?

beyin hasarı rehabilitasyonu
İnme (felç) tedavisinde erken müdahale ve kapsamlı fizik tedavinin erken dönemde başlaması çok önemlidir.

İnme, çaresiz bir hastalık değildir. İnmenin oluştuğu andan itibaren yapılması gereken pek çok tedavi vardır. İnme hastasının tedavisinde ilk süreçte medikal tedavi ve/veya girişimsel tedaviler, daha sonra ise bilimsel kanıtlarla desteklenmiş fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri kullanılmaktadır.

 

İnme (felç) geçiren hastalar kaybettikleri hareketleri, duyularını ve kas güçlerini geri kazanabilirler. İnmede iyileşme oranı; gerçekleşen beyin hasarının ağırlığına, ilk tıbbi müdahaleye ve kapsamlı fizik tedavinin ne zaman başladığına göre değişmektedir. İnme (felç) tedavisinde erken müdahale ve kapsamlı fizik tedavinin erken dönemde başlaması çok önemlidir.

 

Fizik tedavide beynin plastisitesinden yararlanılır. Plastisite kısaca, beynin sinir devrelerini yeniden düzenleyebilme becerisidir. Beynin sağlam kısımları hasar gören kısımların işlevlerini bu mekanizma ile üstlenebilir. Bu sayede yitirilmiş pek çok fonksiyon zamanla geri kazanılabilir.

2. İnme (felç) tedavisi ne kadar sürer?

İnme (felç) tedavisinde, tedavinin süresi ve başarısı; inmenin şiddeti ve etkilediği bölgeye göre değişebilir. Hafif felç tablolarında çoğunlukla hızlı iyileşme görülür ve bu hastalar genellikle 3-6 ay içerisinde iyileşme gösterir. Ancak hassas el hareketlerinin düzelmesi biraz daha fazla zaman alabilir. Ağır felç tablolarında iyileşme oranı ve süresi daha değişken olabilir.

İnmeden sonraki ilk 3-6 ay iyileşme adına en önemli zamanlardır. Çünkü bu dönem beynin plastisitesi denilen iyileşme kapasitesinin en yüksek olduğu zamandır. Her gün fizik tedaviye katılmak beynin iyileşme potansiyelini en üst düzeye taşımaya yardım eder. Bu sebeple inme geçirip felç gelişen hastaların bir an önce fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirilerek nöro-rehabilitasyon süreçleri planlanmalıdır.

 

Felçten sonraki iyileşme sürecinde ilk 3-6 aydan sonra iyileşme hızında yavaşlama ve fonksiyonların belirli bir düzeyde seyri söz konusu olabilir. Buna plato denilir. Platoyu aşmanın en iyi yolu tedavi uygulamalarını çeşitlendirmektir. Beyin daha önce alışık olmadığı yeni egzersizlere maruz bırakıldığında fonksiyonel geri kazanım için tekrardan uyarılır.

 

Orta ve ağır inmelerde iyileşme süreci daha uzun sürebilir. Hastanın kaybettiği fonksiyonları geri kazanması aylar hatta yıllar alabilir. Hastalar, iyileşme çabasını bırakmadıkları sürece, iyileşme süreci ömür boyu devam edebilir. 

 

Felçli hastalar ve yakınları iyileşme çabasını bırakmamalıdır. Unutmayın; iyileşme ancak siz durduğunuzda durur!

Okumaya Devam Edin

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Felç tedavisinde yatılı fizik tedavi uygulamaları ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Yoğun fizik tedavi programıyla hastanın sosyal hayatına dönüşü hızlandırılabilir.

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Prof. Dr. Engin Çakar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji ve Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Sorularınız mı var?

Randevu veya bilgi için arayın.

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.