Üye Ol

İnme (Felç)

İnme (Felç) Tedavisi

1. İnme (Felç) Tedavisi - Erken Dönem Tedavi Süreci

İnme belirtileri farkedildiği anda en kısa sürede acil servise ulaşılmalıdır. Sağlık kuruluşunda yapılacak muayene sonrası hızlıca tomografi veya diffüzyon emar (MRG) çekilir. İnme tanısı konulduğu anda tedavi süreci başlar.

Erken dönemde hastalar acil servis sonrası inmenin nedenine ve şiddetine göre yoğun bakım, nöroloji veya beyin cerrahisi kliniklerinde yatırılır. Bu süreçte ilk tıbbi veya girişimsel tedaviler uygulanır. İnme geçirme nedeni tam olarak belirlenir ve tekrarlamasını önlemek amacıyla gerekli ilaç tedavilerine başlanır.

Bu süreçten sonra ihtiyaca göre hastanede yatarak veya ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları başlar. İnme tedavisinde yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları nöro – rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlanabilir.

2. İnme (Felç) Tedavisi – Fizik tedavi uygulamaları ne zaman başlar?

İnme (felç) hastasının fizik tedavi süreci mümkün olduğunca erken başlamalı ve hastalar belirli aralıklarla ömür boyu izlenmelidir. Felç geçiren hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine, hastanın nörolojik durumu stabil olur olmaz inmeden sonra ilk günler veya ilk haftadan itibaren başlanmalıdır. İnme sonucu felç gelişen, fonksiyonel kayıpları ve inmeye eşlik eden diğer sağlık problemleri olan hasta, henüz nöroloji servisinde iken fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından değerlendirilerek kapsamlı fizik tedavi programına alınmalıdır. 

 

İnme sonrası medikal durum stabil olduğunda, hasta ortalama 3 ila 7. günden sonra nöro – rehabilitasyon programına başlamak üzere fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğine transfer edilmelidir. İlerleyen süreçte hastanın ihtiyacına göre hastanede yatarak veya ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sürdürülür.

3. İnme (Felç) Tedavisi – Fizik Tedavi Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

beyin hasarı rehabilitasyonu

Başarılı bir inme (felç) tedavisi için bu konuda uzmanlaşmış bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı kontrolündeki NöroRehabilitasyon – Robotik Rehabilitasyon Merkezi uygun bir seçenek olacaktır. İnme rehabilitasyonu bir ekip işidir. Bu ekip, inme tedavisi için uzmanlaşmış sağlık çalışanlarından oluşur. Rehabilitasyon ekibinin üyeleri;

 

 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor
 • Fizyoterapist
 • Ergoterapi – İş Uğraşı Terapisti
 • Rehabilitasyon Hemşiresi
 • Fizik Tedavi Teknikeri
 • Robotik Rehabilitasyon Teknikeri
 • Ortez – Protez Teknikeri
 • Diyetisyen
 • Yutma – Konuşma Terapistidir.

4. İnme (Felç) Tedavisi – Fizik Tedavi Uygulamaları

Felç geçiren hastalarda fizik tedavi programının erken döneminde, hastanın uygun pozisyonlanarak ve sık pozisyon değiştirilmesi sağlanarak takip edilmesi, hastada uzun süreli basıya bağlı yatak yarası gelişmemesi açısından önemlidir. Bunun dışında inme (felç) tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon programı, hastanın ihtiyaç ve gereksinimlerine göre özel olarak planlanır:

 

 • İnme sonucu bir taraf kol ve bacakta hiç hareket yok ise öncelikle pasif eklem hareket açıklığı egzersizleri yapılır. Bu egzersizler sırasında duyuyu arttırmak ve hareket ortaya çıkartmak amacıyla çeşitli uyarı yöntemleri ve teknikler kullanılır. Hastada istemli kol ve bacak hareketleri başladıkça daha aktif egzersizlere doğru geçilir.
 • Kas kısalıklarını, eklem katılığını ve spastisiteyi önlemek amacıyla germe egzersizleri yapılır.

Hasta en erken dönemde yatak kenarında oturma pozisyonuna alınır ve gövde kontrolü arttırılmaya çalışılır.

beyin hasarı rehabilitasyonu
 • Kas kuvvetinin ve gövde kontrolünün artması ile beraber ayakta durma ve yürüme egzersizlerine başlanılır.
 • Hasta denge bozukluğu oluşmuşsa denge hissini arttırıcı egzersizler yapılır.
 • Solunum kaslarını güçlendirmek ve balgam atımını sağlamak için solunum fizyoterapisi uygulanır.
 • Yutma güçlüğü çeken hastalarda yutma değerlendirmesi sonucu hastanın beslenmesi düzenlenir ve yutma rehabilitasyonu başlanır.
 • Konuşma zorluğu yaşayan hastalarda konuşma terapisi uygulanır.
 • Kas sertliği – spastisiteyi önlemek için egzersiz, ilaç ve istirahat atelleri kullanılabilir. Eğer bu tedaviler yeterli olmazsa botulinum toksin enjeksiyonları uygulanabilir.
 • Fonksiyonelliği azalmış uzuvlarda eklem tutukluğunu önlemek ve yürüyüşü kolaylaştırmak için el ve ayağa takılan cihazlar (ortez) kullanılabilir.
 • Ayrıca cilt bakımı, uyku periyotlarının düzenlenmesi, psikolojik ve sosyal destek sağlanması inme (felç) rehabilitasyonunda dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır. 

İnme tedavisinde fizik tedavinin her aşamasında robotik fizik tedavi cihazlarından faydalanılır. Robotik fizik tedavi ile birlikte hastanın tedaviye katılımı artar. Robotik fizik tedavi hastanın daha hızlı iyileşmesi ve daha çok fonksiyonunu geri kazanmasında oldukça faydalıdır.

 

Felç tedavisinde amaç: Hastanın yürüme ve el – kol kullanabilme fonksiyonlarını geliştirmek; düzgün konuşma – kendini ifade edebilme, kendi kendine bakım, beslenebilme ve tuvaletini yapabilmesini sağlamak; hastanın ailesel, mesleki ve sosyal yaşamına dönüşünü hızlandırmaktır.

Okumaya Devam Edin

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Felç tedavisinde yatılı fizik tedavi uygulamaları ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Yoğun fizik tedavi programıyla hastanın sosyal hayatına dönüşü hızlandırılabilir.

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Prof. Dr. Engin Çakar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji ve Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Sorularınız mı var?

Randevu veya bilgi için arayın.

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.