Üye Ol

Robotik Tedavi

Yürüme Robotu Lokomat

1. Yürüme Robotu - Lokomat Nedir?

Yürüme yeteneğini kısmen veya tamamen kaybetmiş hastalarda tekrar yürüme yeteneğinin kazanılmasına yardımcı olan dünyadaki en gelişmiş robotik yürüme sistemine LOKOMAT denir.

 

Hasta fizik tedavinin ileri döneminde aktif yardımlı robotik yürüme tedavisine Lokomat ile devam eder. Yürüme robotu Lokomat gelişmiş bir sensör ve sanal gerçeklik sistemi ile entegre bir sistemdir. Hastanın yerçekimine karşı vücut yükü askılar yardımı ile alınarak hastanın aşırı yüke bağlı eklem ve omurga problemleri yaşaması önlenir. 

Robotik sensörler yardımı ile hastanın yapabildiği hareketler ve kas gücü algılanarak ekrandaki grafiklere yansıtılır. Hastanın yapamadığı hareketler robotik ayaklar yardımı ile desteklenir. Hastanın karşısındaki ekranda vücudunu temsil eden bir insan grafiği vardır.  Sensörler yardımı ile algılanan hareketler ekrandaki insan grafiğinde simüle edilir ve hastanın ekranda çeşitli oyunlar eşliğinde yürüme fonksiyonunun geliştirilmesine çalışılır.

2. Lokomat Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 • Felç – İnme
 • Nörolojik Hastalıklar
 • Travmatik Beyin Hasarı
 • Travmatik Omurilik Hasarı
 • Yürüme Bozukluğu Olan Hastalar

3. Lokomatın Faydaları Nelerdir?

 • Lokomat, hastaya yürüme eğitimi imkanı sağlarken, alt ekstremitelere klavuzluk etmektedir. 
 • Erken dönemde yürüme eğitimi ile, başarılı bir rehabilitasyon süreci sağlar.
 • Fizyoterapistin fiziksel yorgunluğunu azaltır.
 • Hasta motivasyonunu arttırıcı etkisi vardır.
 • Hasta yürüme aktivitesi kaydedilir, kolay bir şekilde incelenir ve değerlendirilir.
 • Hastanın kapasitesine, durumuna ve ihtiyaçlarına göre bireysel olarak ayarlanabilir.
 • Sanal gerçeklik entegrasyonu ile tedavi performansında artış gözlenir.
 • Hasta değerlendirmesinde, kayıtlı veriler sayesinde gelişimine katkı sağlar.
 • Gerekli durumlarda robotik yürümeden, normal manuel yürüme programına geçiş yapılabilir.
beyin hasarı rehabilitasyonu

4. Lokomat'ın Hasta Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında kas ve iskelet sistemi problemlerinin veya nörolojik problemlerin yürüme fonksiyonu üzerinde görülen olumsuz etkilerinin tedavisinde destekleyici bir yöntem olarak kullanılmaktadır. 

Lokomat (yürüme robotou)’ın asıl hedefi, kaybedilmiş veya azalmış yürüme fonksiyonunun iyileştirilmesi ve arttırılması iken aynı zamanda, kas tonusunun düzenlenmesi ve kaslarda görülen istemsiz kasılma olan spastisitenin azaltılmasına, alt ekstremitenin kas gücünün desteklenmesine ve arttırılmasına, kardiyovasküler sistem üzerine, vücut kompozisyonunun sağlanmasına ve hastaların yaşam kalitesinin arttırılmasına olumlu etkisi vardır.

 Aynı zamanda sanal gerçeklik entegrasyonu ile içerisinde bulunan oyunlar sayesinde hastaların üzerinde motivasyon arttırıcı etkisi ile denge yönetimi üzerinde destekleyici etkisi vardır.

Okumaya Devam Edin

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Beyin hasarı; beynin oksijensiz kalması, beyne pıhtı atması, beyin travması, beyin kanaması ve beyin felci gibi çeşitli sebeplerle gerçekleşebilir. Beyin hasarına bağlı felç vakaları fizik tedavi ve rehabilitasyon ile iyileştirilebilir.

Felç tedavisinde yatılı fizik tedavi uygulamaları ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Yoğun fizik tedavi programıyla hastanın sosyal hayatına dönüşü hızlandırılabilir.

Prof. Dr. Engin Çakar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji ve Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Sorularınız mı var?

Randevu veya bilgi için arayın.

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.