Üye Ol

Hakkında

Hakkında

Prof. Dr. Engin Çakar

Prof. Dr. Engin ÇAKAR, 1975 yılında Bursa’nın İznik şehrinde doğmuştur. 1999 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden mezun olan Çakar, 2005 yılında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Bunların devamında Marmara Üniversitesi’nde Elektrodiagnostik Nöroloji alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Çakar, 2011 yılında Algoloji alanında Uzman unvanını almıştır. Prof. Dr. Engin ÇAKAR, İnme ve Beyin Hasarı tedavisinde 20 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Şişli Memorial Hastanesinde İnme ve Beyin Hasarı Robotik Nörorehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Deneyim

Prof. Dr. Engin Çakar, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji ve Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Memorial Şişli Hastanesi

2016 – Halen

Medipol Mega Üniversite Hastanesi

2012 – 2016

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi

2002 – 2012

Uzmanlık Alanları

Prof. Dr. Engin Çakar, 2016-2019 yılları arasında Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Halen “Beyin Stimülasyonu ve Nörorestorasyon Çalışma Grubu” başkanıdır.

İnme (Felç) Tedavisi

Prof. Dr. Engin Çakar, inme (felç) tedavisinde özellikle erken dönem fizik tedavi ve rehabilitasyon, robotik fizik tedavi ve TMS (TMU) alanlarında uzmanlaşmıştır.

Nöro - Rehabilitasyon

Nöro – Rehabilitasyon alanında özellikle inme (felç) tedavisi, beyin hasarı tedavisi ve beyin tümörü sonrası tedavi özel ilgi alanlarıdır.

Ağrı Tedavisi

Ağrı tedavisi konusunda özellikle diz hastalıklarında PRP ve Kök Hücre gibi yenilikçi tedaviler ile eklem omurga ağrılarının tedavisi yoğun çalıştığı konulardır.

Eğitim

Prof. Dr. Engin Çakar 2011 yılında Doçent, 2016 yılında Profesör olmuştur.

Prof. Dr. Engin Çakar tıp fakültesi eğitimini 1999 yılında GATA tıp fakültesinde tamamlamıştır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde tıpta uzmanlık eğitimlerini tamamlamıştır.

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Elektrodiagnostik Nöroloji yüksek lisansını tamamlamıştır.


Yüksek lisans tezini EMG ile Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS- TMU, manyetik alan ile birlikte beyin uyarımı) tekniklerini kullanarak yapmıştır. Tezinde manyetik alan ile beyin uyarımı yoluyla felç tedavisi üzerine çalışmıştır.

ABD Harvard Üniversitesi’nde Transkraniyal manyetik stimülasyon – TMS (TMU) ve Transkraniyal doğru akımla stimülasyon – TDCS (manyetik alan ve doğru akım ile beyin uyarımı) konusunda eğitim almıştır.

Bilimsel Üyelikler

Konuşmalar

  • “Hazır ortezlerde seçim kriterleri – Üst ekstremite ve vertebra”. Uluslararası Katılımlı 7. Ulusal Protez-Ortez Kongresi (İstanbul, 2009).
  • “İnme ve Transkranial Manyetik Stimülasyon”. Prof. Dr. Aziz Sevüktekin Günleri – İnme ve Rehabilitasyonu Sempozyumu (Ankara, 2010).
  • “Nörorehabilitasyonda yeni bir yaklaşım: Transkraniyal Manyetik Stimülasyon ve İnme”. Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği, aylık bilimsel toplantı (Mart 2010).
  • “Transkraniyal Manyetik Stimülasyon”. 23. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi (Antalya, 2011).
  • “Transkraniyal Manyetik Stimülasyon- İnme –Uzmanına Sor”. 24. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi (Antalya, 2013).
  • “Brain Stimulation and Pain-Workshop”. International Spinal Cord Society 52. Annual Meeting (İstanbul, 2013).
  • “İnme ve Transkraniyal Manyetik Stimülasyon, İnme ve Rehabilitasyonu Sempozyumu” (İstanbul, 2014).
  • “Nörorehabilitasyonda non invaziz stimülasyon-TMS ve TDCS”. 25. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi (Antalya, 2015).
  • “Non-İnvaziv Beyin Stimülasyonu”. 26. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi (Antalya, 2017).

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.