Üye Ol

İnme (Felç) Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnme tedavisi

İnme tedavisi nasıl yapılır? Felç nasıl tedavi edilir? Prof. Dr. Engin Çakar sizler için yanıtladı…

 

Hastalar inme tedavisi için “beyne pıhtı atması“, “beyinde damar tıkanıklığı“, “avm rüptürü” veya “beyin kanaması” gibi terimler üzerinden arama yapabilirler. Bunların aslında hepsi inmedir.

 

İnme, beyinde damar tıkanıklığı veya beyinde kanama sonucu oluşan bir durumdur. İnme nedeniyle beyin hücrelerinin kan dolaşımı bozulur, hücreler oksijenlenemez ve hasar görmeye başlar. Bu durum erken ve hızlı tedavi edilirse, hastada oluşabilecek beyin hasarı ve gelişebilecek fonksiyonel yetersizlikler sınırlı kalabilir.

 

 

İnme tedavisinin erken döneminde beyin cerrahisi, nöroloji ve girişimsel radyoloji işlemleri yapılır. Bundan sonra ise hızlıca fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği almak gerekir. Hastada gelişen beyin hasarına bağlı olarak kısmi veya tam özürlülük tablosu (felç) görülebilir. Erken dönemde başlanan kapsamlı fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları ile felç, iyileştirilebilir.

 

Hastanın tıbbi durumu stabil hale geldiğinde, hasta yoğun bakım veya nöroloji servisinden çıkmaya uygun olduğunda, kapsamlı rehabilitasyon uygulamaları için fizik tedavi kliniğine nakli sağlanır. Kapsamlı yatılı fizik tedavi merkezlerinde, hastanın fizyoterapi programı ve tıbbi tedavileri bir arada yürütülür.

 

 

Hastanın klasik fizyoterapi uygulamalarına ek olarak, erken dönemde kullanılan robotik fizik tedavi cihazları oldukça önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmalar da bunu ispatlar niteliktedir. Robotik fizik tedavide:

 

  • Hastanın erken dönemde ayağa kaldırılması ve pasif yürüme hareketinin yaptırılması için robotik yatak,
  • Erken dönemde yürümenin sağlanması, doğru yürüyüş şeklinin beyne yeniden öğretilmesi için yürüme robotu,
  • Yürümeye başlayan ancak henüz dengeli ve güvenli şekilde yürüyemeyen hastalarda ise yürümenin geliştirilmesi için yerçekimsiz yürüme bandı kullanılabilir.
  • Ayrıca el kol robotu da, el ve kol fonksiyonlarının erken dönemde hızla gelişmesi için faydalı olma potansiyeline sahiptir.

İnme hastalarında yürüme, el ve kol fonksiyonlarına göre nispeten daha erken dönemde sağlanabilmektedir. Bunun nedeni, el fonksiyonlarının çok daha komplike olmasıdır. Beyinde, bacak fonksiyonlarına kıyasla, çok daha büyük bir alan el fonksiyonları için çalışmaktadır. Dolayısıyla da elin iyileşmesi daha uzun bir süreçtir. İnme hastaları yılmadan, sık tekrarlı fizik tedavi uygulamalarına devam etmelidir.

 

İzleyin :Felçli Elin İyileşmesi? Felçli Kol Neden Yavaş İyileşir?

 

Robotik fizik tedavi uygulamaları ile doğru hareketin, doğru şekilde ve sık tekrarla yapılabilmesi mümkündür. Bu nedenle klasik fizyoterapiye ek olarak uygulanan robotik rehabilitasyon hastanın iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 

İlginizi Çekebilir:

 

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.