Üye Ol

Kadınlarda İnme – Felç Riski Nelerdir?

Kadınlarda İnme, Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen sakatlık nedeni ve dördüncü önde gelen ölüm sebebidir. Yaygın olarak görülmesine rağmen çoğu kişi, kadınların yaşam boyu felç riskiyle karşı karşıya kaldıklarının erkeklerden daha yüksek olduğunun ve sonuçlarının daha şiddetli olabileceğinin farkında değil. Kadınlarda felçle ilişkili benzersiz riskleri ve semptomları anlamak, erken teşhis ve önleme açısından hayati öneme sahiptir.

Kadınlarda Benzersiz Risk Faktörleri

 

Kadınlarda İnme insidansının daha yüksek olmasına çeşitli faktörler katkıda bulunur. Bunlardan bazıları biyolojiktir; örneğin doğal hormon düzeylerindeki, özellikle de östrojen düzeyindeki dalgalanmalar, kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir.

 

Hamilelik, artan kan basıncı ve kalp üzerindeki stres nedeniyle ek riskler getirir. Hamilelik sırasında yüksek tansiyonla karakterize bir durum olan preeklampsi, bir kadının daha sonraki yaşamında İnme geçirme riskini dört katına çıkarabilir. Ayrıca doğum kontrol haplarının sigara içmek gibi diğer faktörlerle birlikte kullanılması felç riskini artırabilir.

 

İlginiz Çekebilir: İnme ile Karıştırılabilecek Durumlar Nelerdir?

 

Kadınlarda İnme Belirtileri Nedir?

 

Kadınlar ayrıca ileri yaşlarda İnme geçirme eğilimindedir ve bu da daha kötü iyileşme sonuçlarına ve daha yüksek ölüm oranlarına yol açabilir. Diyet, egzersiz ve kan basıncını yönetme gibi yaşam tarzı faktörleri İnme önlemede önemli rol oynar, ancak genetik yatkınlıklar ve aile geçmişi de bir kadının İnme riskini önemli ölçüde etkiler.

 

Kadınlarda İnme Belirtileri

 

Kadınlarda İnme Belirtileri

 

Yüz, kol veya bacakta, özellikle de vücudun bir tarafında ani uyuşma veya güçsüzlük gibi en sık görülen İnme belirtileri; bilinç bulanıklığı, konfüzyon; konuşmada veya konuşmayı anlamada zorluk; ve bir veya her iki gözde görme güçlüğü tüm cinsiyetler için aynıdır; kadınlar farklı semptomlar yaşayabilir. Bunlar ani yüz ve kollarda, bacaklarda ağrı, hıçkırık, mide bulantısı, genel halsizlik veya göğüs ağrısını içerebilir. Kadınlar ayrıca İnme sırasında ani çarpıntı, nefes darlığı veya nöbet geçirebilir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme ve Demans – Felç Sonrası Bunama

 

Önleme ve Yönetim

 

Bu riskleri azaltmak için kadınların kan basıncı, kolesterol düzeyleri ve diyabet gibi temel sağlık göstergelerini yönetmeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye odaklanması gerekiyor. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve sigaradan kaçınmak çok önemli önleyici adımlardır. Kadınların aile geçmişlerinin farkında olmaları ve kişisel risklerini daha iyi anlamak için bunu sağlık profesyonelleri ile konusmaları da aynı derecede önemlidir.

 

Kadınlarda

 

Kadınlarda inmenin benzersiz yönlerine ilişkin farkındalık ve eğitim, erken müdahale ve özel önleme stratejileri yoluyla sonuçları önemli ölçüde iyileştirebilir. Daha fazla cinsiyete özgü araştırma ve sağlık bakım yaklaşımlarını savunmaya devam ederken, kadınların karşılaştığı farklı ihtiyaçları ve riskleri anlamak ve ele almak, inme ile mücadelede kritik öneme sahiptir.

 

Okumaya Devam Edin: Kadınlarda İnme – Felç Riski

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.