Üye Ol

Multiple Skleroz (MS) ve İnme Arasında Ayırt Edici Farkları Nelerdir?

 

Multiple skleroz (MS) ve İnme (felç) hastalıklarının ortak yönü olmadığı düşünülebilir. İnme durumunda, tıkanmış veya patlamış bir kan damarı beyinin bir bölümüne kan akımını keser. Multiple Skleroz ‘da ise, yaşam boyu süren bir hastalık olan bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun mikroplara karşı savunması, beyin ve omurilikteki sinirlere saldırmaktadır.

 

Bu rahatsızlıklar çok farklı iki durum olmalarına rağmen, benzer görünebilir ve aynı hissiyatı yaratabilirler. Çünkü her ikisi de beyne zarar verir. Multiple Skleroz ve inme belirtileri o kadar benzer olabilir ki, doğru teşhis ve erken müdahale için sağlık profesyonellerinden mutlaka destek alınmalıdır.

 

Bu iki sağlık probleminin de arasındaki farkı bilmek önemlidir. Bir MS başlangıcı hakkında doktorunuzla konuşmayı bekleyebilirsiniz, ancak inme tedavisi için beklemek yaşam ile ölüm arasında bir mesele olabilir.

 

multiple skleroz

 

Multiple Skleroz ve İnme Hastalığının Benzer Özellikleri Nelerdir?

 

MS ve İnme için ortak noktalar, neden oldukları belirtilerdir. Hangi bölümü etkilediklerine bağlı olarak, her ikisi de şu belirtilere sebep olabilir:

 

  • Kafa karışıklığı  veya düşünme ve odaklanma problemi yaşama
  • Baş dönmesi
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Kol, yüz veya bacaklarda uyuşma veya güçsüzlük hissi
  • Peltek konuşma gibi konuşma problemleri
  • Yürümekte ve dengede kalmada zorlanma
  • Görme problemleri

 

İlginizi Çekebilir: İnme Belirtileri Nelerdir?

 

 

MS ve İnme Nasıl Ayırt Edilir? MS ve İnme Farkı

 

Bir (MR) görüntülemesi, farkı oldukça net bir şekilde gösterebilir, ancak bu, uyuşmuş bir kol veya bulanık görme ile evde ne yapacağınızı bilemediğimiz durumlarda pek yardımcı olmaz. Herhangi bir şüpheniz varsa, hemen Acil Servise başvurmanız önemlidir.

 

Belirtilerinizin ne kadar hızlı ortaya çıktığına dikkat edin.İnme aniden gelişir. Bir an iyisiniz, bir sonraki an kesinlikle değilsiniz. MS atağı ise saatler veya günler içinde ortaya çıkabilmektedir.

 

Multiple Skleroz (MS) ve İnme Arasındaki Fark Nedir?

 

Bu sebeple, belirtilerin ortaya çıkma hızı, neler olup bittiği hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Ancak bir atak başladığında uyuyorsanız veya ilk belirtileri kaçırırsanız, durum o kadar açık ve net olmayabilir.

 

MS ataklarınızın genellikle nasıl geliştiğini takip edin. Zamanla, MS belirtilerinizin iniş çıkışlarını anlayabilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak, bir Ms atağı ile inme belirtileri arasındaki farkı anlamak mümkün olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Multiple Sklerozda Fizik Tedavi Nasıl Olmalı?

 

Bununla birlikte, bir MS Atağı yaşadığınızda, belirtileriniz kötüleşebilir veya yeni belirtiler ortaya çıkabilir. Bu da sizin değerlendirmenizi zorlaştırabilir. Bu sebeple her zaman doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendirin.

 

Olağandışı belirtilere dikkat edin. Konuşma yeteneğini kaybetme ve konuşulanları anlamada zorlanma, MS’nin çok yaygın belirtileri değildir. Bu nedenle, normalde atak sırasında bu tür bir sorun yaşamıyorsanız, bunlar bir inmenin uyarıcıları olabilir.

 

İnme Sonrası İyileşme Süreci

 

MS, genellikle inmelerin normalde oluşturmadığı kas spazmları, ağrı ve bağırsak ve mesane sorunları gibi diğer sorunlara neden olabilir. Bu belirtilere sahip olmak, muhtemelen bir MS atağı olduğu anlamına gelebilir.Ayrıca, 50 yaşından sonra MS problemi çok yaygın bir durum değildir, oysa inmeler 50 yaşın üzerinde daha yaygın görülür.

 

İlginizi Çekebilir: MS Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı?

 

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

 

Multiple Skleroz (MS) ve İnme Arasındaki Fark

 

Herhangi bir şüpheniz varsa, inme mi yoksa MS mi olduğunu anlamak için tıbbi destek almanız hayati önem taşımaktadır. Bu durumları birbirinden ayırt etmeyi öğrenmek deneyim gerektirir. Hatta o zaman bile durum net olmayabilir. Bir inmenin ne kadar ciddi olabileceğini düşündüğümüzde, güvende olmak her zaman daha iyidir.

 

İnmede, beklemek için zamanınız yoktur. Hızlı tedavi hayatınızı kurtarabilir ve uzun vadeli problemleri önlemenize yardımcı olabilir. Sadece bir MS nüksü olduğu ortaya çıkarsa, bu da doktorunuzun bilmesi önemlidir. MS’yi nasıl yönettiğinize dair bazı değişiklikler yapmanın bir işareti olabilir. MS atakları IV steroidlerle hastanede tedavi gerektirebilir. Enfeksiyon kaynaklı geçici ataklar  da tedaviye ihtiyaç duyabilir.

 

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, doktorunuzla inme geçirme riskinizi konuşmaktır. Diyabet, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı veya yüksek kolesterol gibi sorunlarınız varsa, riskiniz daha yüksektir. Doktorunuz bu sorunları kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

 

Okumaya Devam Edin: Hareketsiz Yaşam İnme – Felç Riskini Artırır mı?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

 

Referanslar:

 

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.