Üye Ol

Oruç Tutmak İnme Hastaları İçin Tehlikeli midir?

Oruç tutmak sağlıklı bireyler için tehlike arz etmeyebilir. Kilo kaybı, metabolik sağlığın iyileştirilmesi ve inflamasyonun azalması gibi sağlık yararları yaygın olarak kabul edilmektedir. Ancak İnme geçiren bireyler söz konusu olduğunda orucun faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu sorusu daha da sorgulanabilir hale gelmektedir.

 

Dünya çapında engelliliğin önde gelen sebeplerinden biri olan İnme, beynin bir kısmına kan akışının kesilmesi veya azalması sonucu beyin dokusunun oksijen ve besin almasının engellenmesiyle ortaya çıkar.

 

Beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlar. İnme sonrası iyileşme, erken dönemde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon, ilaç tedavisi ve en önemlisi beslenme arasında dikkatli bir denge kurulmasını gerektirmektedir.

 

İnme Sonrası Beslenme İhtiyaçları

 

oruç

 

İnme sonrası vücudun besin ihtiyacı önemli ölçüde artabilir. Bu, vücudun iyileştiği ve rehabilite edildiği, yeterli kalori, protein, vitamin ve mineral gerektiren bir dönemdir. Doğru ve dengeli beslenme, hasarlı dokuların onarılmasına ve genel iyileşme sürecini desteklemektedir. Bu sebeple, özellikle uzun süreli aç kalmak, kritik bir iyileşme döneminde vücudu gerekli besinlerden mahrum bırakarak risk oluşturabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Koroner Arter Hastalığı (KAH) ile İnme Nasıl Ayırt Edilir?

 

İnme Hastaları İçin Oruç Tutmanın Riskleri

 

 

Oruç Tutmanın Riskleri

 

 

  • Hipoglisemi: İnme geçiren bireyler için kan şekeri seviyelerinin sabit kalması önemlidir. Oruç tutmak, hipoglisemiye (düşük kan şekeri) yol açabilir; bu, nörolojik semptomları şiddetlendirebileceği ve potansiyel olarak daha fazla beyin hasarına yol açabileceği için felç geçiren kişiler için tehlikelidir.

 

  • Dehidrasyon: Yeterli hidrasyon, inme hastalarında, kan akışına yardımcı olmak ve inme hastalarının daha duyarlı olduğu idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için gereklidir. Özellikle sıvılardan dolayı oruç tutmak dehidrasyona yol açarak iyileşme sürecini zorlaştırabilir.

 

  • İlaç Metabolizması: İnme hastalarının çoğu, gelecekteki ikinci bir inmeyi önlemek, semptomları yönetmek veya hipertansiyon, diyabet gibi eşlik eden farklı hastalıkları gidermek için ilaç kullanmaktadır. Oruç tutmak, vücudun bu ilaçları metabolize etme yeteneğini etkileyebilir ve potansiyel olarak olumsuz etkilere neden olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Hastalarında Sağlıklı Beslenmenin 5 Fayadası

 

Dengeli Bir Yaklaşım

 

oruç ve inme

 

İnme hastalarından oruç tutmayı düşünenlerin, genel sağlık durumları, iyileşme sürecindeki ilerlemeler ve özel beslenme ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunabilecek mutlaka sağlık profesyonellerine danışmaları önemlidir.

 

Oruç tutmanın inme hastaları üzerindeki etkisi önemli ölçüde farklı olabilir. İnmenin iyileşmesi için gereken hassas denge, her türlü diyet kısıtlamasına karşı dikkatli bir yaklaşım gerektirir. İnme  sonrası vücudun yeterince beslenmesini sağlamak çok önemlidir ve herhangi bir diyet seçimi, iyileşme ve rehabilitasyon gibi genel hedefi desteklemelidir.

 

Okumaya Devam Edin: İnme Tedavisi Nasıl Olmalı?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.