Üye Ol

Alkol Tüketimi ve İnme – Felç Riski Üzerine Etkisi

Alkol tüketimi, dünya çapında yaygın olarak tüketilen bir içecektir ve uzun süreli alkol tüketiminin sayısız sağlık riski taşıdığı bilinmektedir. Özellikle endişe verici sonuçlardan biri, artan İnme – felç riskiyle bağlantısıdır. Bu yazımızda Alkol tüketiminin İnme- felç riski arasındaki ilişkisine ulaşmış olacaksınız.

 

Çok sayıda çalışma sürekli olarak alkol tüketimi ile İnme –  felç geçirme olasılığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermiştir. Beyne giden kan akımında gelişen bozulmalardan kaynaklanan ciddi bir tıbbi durum olan İnme-  felç, ciddi nörolojik bozukluklara, fonksiyon kayıplarına ve hatta hayati risk ile sonuçlanabilir.

 

Aşırı alkol kullanımı, hem iskemik inme hem de hemorajik inme riskinin gelişimine önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir.

 

İskemik İnme, beyne giden kan damarlarının tıkanması sonucu ortaya çıkarken Hemorajik İnme  ise beyindeki kan damarlarının yırtılması sonucu oluşan sağlık problemidir. Alkol tüketiminin kardiyovasküler sistem üzerindeki olumsuz etkisi, her iki İnme türünde de önemli bir rol oynamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Alkol Kullanımı ve Beyin Hasarı İlişkisi

 

Alkol Tüketimine Bağlı İnme – Felç Mekanizmaları

 

  • Alkol Tüketimi ve Kan Basıncının Yükselmesi

 

Alkol Tüketimi ve Kan Basıncının Yükselmesi

 

Alkolün İnme – felç için birincil risk faktörü olan kan basıncını yükselttiği bilinmektedir. Kronik yüksek tansiyon, kan damarlarını zayıflatır ve damar yırtılması veya tıkanması olasılığını artırarak İnme – felç geçirme riskinin oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

 

  • Alkol Tüketimi ve Atriyal Fibrilasyon

 

Aşırı alkol kullanımı, düzensiz kalp ritmi olan atriyal fibrilasyonla ilişkilendirilmiştir. Atriyal fibrilasyon, beyne giderek İskemik İnme sebebi olabilecek kan pıhtılarının oluşumuna yol açabilir. Kanda pıhtılaşma sorunu yaratabildiğinden İnme riskini de arttırmaktadır.

 

  • Alkol Tüketimi ve Kanın Pıhtılaşmasına Etkisi

 

Alkol, kanın pıhtılaşma mekanizmalarına olumsuz etki etmektedir. Kanın pıhtılaşma yeteneğinde oluşan bozulma damarlarda kan pıhtılarının oluşmasına sebep olarak İskemik İnme riskini arttırmaktadır.

 

Alkol Tüketimi ve Kanın Pıhtılaşmasına Etkisi

 

Alkolün İnme – Felç riski üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için bireylere alkol alışkanlıklarını bırakmaları hakkında eğitimler verilebilir. Alkol bağımlılığı veya kötüye kullanım belirtilerini derhal tanımak ve ele almak oldukça önemlidir.

 

Alkol Tüketimi ve İnme - Felç Riski Üzerine Etkisi

 

Aşırı alkol kullanımı yüksek İnme – Felç riskiyle ilişkilendirilmektedir. Alkolün İnme – Felç riskine katkıda bulunduğu mekanizmaların anlaşılması, alkol tüketiminin sonlandırılması oldukça önemlidir. Halkın bilinçlendirilmesi ve eğitimi, alkol tüketimi alışkanlığının bitirilmesi daha sağlıklı bir yaşam tarzının geliştirilmesinde ve sonuçta alkole bağlı İnme – Felç vakalarının azaltılmasında önemli araçlardır. Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi, profesyonel destek almak ve dengeli bir yaşam tarzı sürdürmek genel refahın temel bileşenleridir.

 

Okumaya Devam Edin: İnme Neden Olur? İnme Risk Faktörleri Nelerdir?

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.