Popüler

Üye Ol

Diz Kireçlenmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Diz kireçlenmesi (artrit), dünya çapında bir çok insanı etkileyen, ağrıya, sertliğe ve günlük yaşamda fonksiyonel kısıtlanmaya sebep olan sağlık problemidir. Diz kireçlenmesinin nedenlerini ve semptomlarını anlamak, erken teşhisi ve tedavisi için oldukça önemlidir.

 

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

 

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

 

  • Diz Kireçlenmesi ve Yaş Faktörü

Diz kireçlenmesinin başlıca sebeplerinden biri eklemlerde yaşa bağlı aşınma ve yıpranmalardır. Bireyler yaş aldıkça dizdeki kemikler üzerinde yastık görevi gören kıkırdak yapısı yavaş yavaş bozularak kireçlenmeye (artrite)  yol açabilir.

 

  • Genetik Faktörler

Genetik faktörler diz artritinin gelişiminde rol oynayabilir. Ailede artrit öyküsü varsa bireylerin bu durumu yaşama riski daha yüksek olabilir.

 

  • Obezite

Aşırı kilo diz eklemlerine binen yükün artmasına sebep olmaktadır. Eklemlere binen yük ile birlikte kıkırdağın aşınmasına sebep olabilmektedir. Diz kireçlenmesinin önlenmesi ve yönetilmesinde sağlıklı kiloyu korumak oldukça önemlidir.

 

  • Eklem Yaralanmaları

Kırıklar veya bağ yırtıkları gibi dizde daha önce meydana gelen yaralanmalar veya travmalar, yaşamın ilerleyen dönemlerinde kireçlenmenin gelişme riskini artırabilmektedir.

 

Bu riski en aza indirmek için yaralanma sonrasında uygun kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon oldukça önemlidir.

 

  • İnflamatuar Eklem Hastalıkları

Romatoid artrit ve Lupus gibi sağlık sorunları diz ekleminde iltihaplanmaya yol açarak kireçlenmeye sebep olabilir. İnflamatuar artrit sıklıkla birden fazla eklemi kapsar ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

 

İlginizi Çekebilir: Dizin Boşluğa Düşme Hissi Neden Olur?

 

Diz Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

 

Diz Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

 

  • Diz Kireçlenmesi ve Ağrı

Özellikle ağırlık kaldırma gibi günlük yaşam aktiviteleri sırasında uzun süreli diz ağrısı, kireçlenmenin belirgin bir belirtisidir.

 

Ağrı, hafif rahatsızlıktan şiddetliye kadar değişebilir ve kişinin günlük görevleri yerine getirme becerisini sınırlandırabilir.

 

  •  Eklemlerde Sertlik

Özellikle uzun süreli hareketsizlik dönemlerinden sonra veya sabah uyandıktan sonra sıklıkla eklemlerde sertlik hissi meydana gelebilir.

 

Bu sertlik hareket ettikçe düzelebilir ancak uzun süreli dinlenme sonrasında tekrar ortaya çıkabilir.

 

  •  Ödem

Diz ekleminin iltihaplanması ödeme sebep olur ve buna sıcaklık ve kızarıklık da eşlik edebilir. Dizlerin şişmesi bacağı tamamen bükmeyi veya düzeltmeyi zorlaştırarak fonksiyon kısıtlılıklarına sebep olabilir.

 

  • Sınırlı Hareket Aralığı

Diz kireçlenmesi ilerledikçe, kişiler etkilenen dizde hareket aralığının azaldığını fark edebilirler. Bu kısıtlılık hareket kabiliyetini etkileyebilir ve merdiven çıkma veya sandalyeden kalkma gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilmektedir.

 

  • Eklem Deformiteleri

Şiddetli vakalarda diz kireçlenmesi, diz ekleminin yapısında değişikliklere neden olarak gözle görülür deformasyonlara sebep olabilir. Bu değişiklikler belirgin olabilir ve kesin teşhis için görüntüleme tekniklerinin kullanılmasını gerektirebilir.

 

İlginizi Çekebilir: Dizden Ses Gelmesi Neden Olur?

 

Diz kireçlenmesi, çeşitli faktörlerin etkilediği çok yönlü bir durumdur. Sebeplerini ve semptomlarını tanımak, erken müdahale ve etkili, kapsamlı yönetim için oldukça önemlidir.

 

Diz Kireçlenmesi ve Ağrı

 

Uzun süreli diz ağrısı veya başka semptomlar yaşayan kişiler, şikayetleri için doğru ve kapsamlı bir tedavi almak, diz kireçlenmesini önlemek için tıbbi destek almaları oldukça önemlidir. Erken tanı ve müdahale, diz kireçlenmesi ile yaşayan kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

 

Okumaya Devam Edin: Diz Kireçlenmesi Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.

inme sonrası iyileşme süreci nasıl olur