Popüler

Beyin Kanaması Sonucu Konuşma Bozukluğu Neden Olur?

Beyin kanaması sonrası konuşma bozukluğu

Konuşma bozukluğu beyin kanaması sonucu olabilir. Beyin kanaması, beyin damarlarında yırtılma sonucunda kanın beynin iç dokulara yayılmasıyla meydana gelir. Bu kanama sonucunda yayıldığı alandaki beyin hücrelerinde oluşan bası ile, beyin hücreleri işlevlerini kaybetmeye başlar. Görülen İnme – Felç vakalarının %10-15’i beyin kanaması sebebi ile gerçekleşir. Kanamanın oluştuğu bölgeye göre, hastaların klinik tabloları da şekillenir.

 

Beynin sol lobu konuşma alanını içermektedir. Özellikle kanamanın sol lobda görüldüğü vakalarda Konuşma bozukluğu meydana gelebilir.

 

İlginizi Çekebilir: Beyindeki Konuşma Merkezleri Nerededir? Hasarlanırsa Ne Olur?

 

Konuşma Bozukluğunu Meydana Getirebilecek Faktörler

 

beyin sağlığı beyin ödemi inme beyin kanaması

 

Konuşma Merkezinde Oluşan Hasar:

 

Beyinde konuşma merkezine bağlı iki alan vardır. Bu iki alan Broca ve Wernicke’dir. Broca alanının hasarı sonucunda Afazi olabilir. Afazi ile bireyler kelime oluşturmakta, kendilerini ifade etmekte zorlanır. Wernicke bölgesinin hasarı ile hastalarda afaziye sebep olarak sözlü ve yazılı dili anlama ve anlamlandırma zorlaşabilmektedir.

 

Beyin Ödemi

 

Beyin kanaması sonucunda kanayan bölge ve yakın alanlar da ödem meydana gelebilir. Bu ödem ile beyin içindeki basınç artar. Beyin ödemi konuşma alanlarını etkileyerek konuşma bozukluğunun da ilerlemesine sebep olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Beyinde Ödem Belirtileri ve Tedavi Süreci

 

İnme – Felç Varlığı

 

Serebral kanama, inme – felç denilen vücudun bir yarımında güçsüzlüğe sebep olan durumda da Konuşma bozukluğu olabilir. Konuşma kaslarının etkilenmesi, beyinde kanamanın meydana geldiği alan buna yol açabilir.

 

Bilişsel Bozukluk

 

konuşma güçlüğü bilinç bulanıklığı anlamsız kelimeler

 

Beyin kanaması bireylerin hafızasını, dikkat ve koordinasyon yeteneğini, problemi anlama ve çözme yeteneğini etkileyen bilişsel problemlere sebep olabilir. Bilişsel sorunlar, problemi anlama ve çözme yeteneğini etkilediğinden konuşma bozukluğuna da sebep olabilir.

 

Yutma Problemleri

 

Beyin kanaması, yutma fonksiyonundan sorumlu beyin alanlarını etkileyebilir. Buna bağlı olarak yutma ve konuşma bozukluğu meydana gelir.

 

konuşma bozukluğu afazi

 

Beyin kanaması sonucu konuşma bozuklu gelişen hastaların, yaşam kaliteleri de olumsuz yönde etkilenir. Hastalar kendilerini ifade etmekte zorlanabilir, ihtiyaçlarını anlatamayacak duruma gelebilirler. Buda hastalarda psikolojik olarak yıpranmaya ve zorlanmaya sebep olur. Bu sebeple, konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin profesyonel destek almaları kaçınılmazdır.

 

İlginizi Çekebilir: Felçli Hastalar İçin Konuşma Terapisi

 

Tedavi ve Rehabilitasyon

 

 

İnme tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

 

Beyin kanaması tedavisinde multidispliner bir ekip ile program oluşturulmalıdır. Hastaların istek ve ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan kapsamlı tedavi planında konuşma bozukluğu olan hastaların da dil ve konuşma terapisi alması gerekir. Konuşma bozukluğu olan hastaların kaybettikleri dil becerilerinin gelişmesi için Dil ve Konuşma terapisi yöntemleri ile desteklenmesi oldukça önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Sonrası Konuşma Bozuklukları

 

Beyin kanaması, dünyada oldukça yaygın olan ciddi bir sağlık sorunudur. Buna bağlı olarak, gelişebilecek konuşma bozukluğu da hastaları oldukça zorlamaktadır. Her sağlık sorununda olduğu gibi bu durumda da erken teşhis ve erken tedavi oldukça önemlidir. Erken dönemde başlanan Kapsamlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon süreci ile hastalar kaybettikleri fonksiyonları geri kazanabilir, tedavi süreci daha verimli geçebilir.

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.

inme sonrası iyileşme süreci nasıl olur