Popüler

“Beyin Tümörü ve Fizik Tedavi” Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Şey

Beyin Tümörü tedavisi

Beyin tümörleri, hastaların fiziksel fonksiyonlarını ve bilişsel yeteneklerini etkileyebilen ve günlük yaşam kalitesini düşüren ciddi bir sağlık sorunudur. Beyin tümörü tedavisi birincil olarak cerrahi yöntemler, radyasyon ve kemoterapi yöntemlerini kapsamaktadır. Birincil tedavi yöntemlerinin yanında yapılacak kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile hastaların kaybettikleri fonksiyonların geri kazandırılması, var olan fonksiyonlarının korunması hedeflenmektedir. Bu yazımızda beyin tümörü tedavisi ile fizik tedavi programlarının arasındaki 5 önemli hususu ele alacağız.

Beyin Tümörü ve Kapsamlı Tedavi Planları

 

beyin tümörü kapsamlı tedavi
 

Beyin tümörü hastalarının fizik tedavi planlarının en erken dönemde başlaması tedavi verimi bakımından oldukça önemlidir. Hastalar ilaç tedavileri ve kendi hastalıklarından kaynaklı vücutları yorgun düşebilmekte ve kas kaybı yaşayabilmektedirler. Fizik tedaviye en erken dönemde başlanmalı ve kaybolan fonksiyonların önüne geçilmelidir. Kapsamlı tedaviler alanında uzman sağlık profesyonelleri ve robotik rehabilitasyon sistemlerinin entegrasyonları ile multidisipliner bir yaklaşınla planlanmalıdır.

 

Nörolojik Fonksiyonların Önlenmesi ve Giderilmesi

 

beyin tümörü risk
 

Beyin tümörü varlığı olan hastalarda kas zayıflığı, denge ve koordinasyon problemleri gibi nörolojik problemler olabilir. Kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile sanal gerçeklik tabanında yapılacak olan tedaviler denge ve koordinasyon bozukluğunu önleme ve tedavi etmede oldukça başarılı olmaktadır. Kasların klasik fizik tedavi yöntemlerinin yanında sanal gerçeklik desteği ile oluşturulan tekrarlı hareketler sayesinde kasa kasılabilirliğini yeniden öğretip fonksiyon kaybı önlenmektedir. Denge ve yürüme üzerine yapılacak eğitimlerle hastalar günlük yaşam kalitesinin arttırılması üzerine desteklenmiş olur.

 

İlaç ve Radyasyon Tedavilerinin Yan Etkilerinin Yönetilmesi

 

beyin tümöeü tedavisi

 

Beyin tümörlerine yönelik yapılan tedavi yaklaşımlarının yan etkileri olabilmektedir. Fiziksel yorgunluklar, ağrı ve kas kütlesinden azalma gibi yan etkilerin alanında uzman sağlık profesyonelleri tarafından yönetilmesi oldukça önemlidir. Egzersiz, manuel terapi yaklaşımları, robotik rehabilitasyon uygulamaları hastaların tedavi ile ilgili yan etkilerinin azaltılmasında yardımcı olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Robotik Rehabilitasyon Nedir?

 

Beyin Tümörü ve Bilişsel Rehabilitasyon

 

bilişsel rehabilitasyon
bilişsel tedavi

 

Hastaların bilişsel fonksiyonlarında bozulmalar olabilir. Buna örnek verecek olursak; hafıza, dikkat problemleri, problemleri anlama ve çözme yeteneklerinin zayıflaması gibi sorunlar olabilir. Alanında uzmanlaşmış profesyoneller tarafından uygulanan bilişsel rehabilitasyon ile haslar bilişsel becerilerini zorlayan ve geliştiren, hastaların günlük görevlerini yerine getirme yeteneklerini destekleyen, anlamlı faliyetler oluşturma yeteneğini arttıran terapi yöntemleri ile aktiviteleri kombinasyonlayarak hastalar desteklenmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Bilşsel Davranışsal Terapi Nedir?

 

Beyin Tümöründe Destek Ve Eğitim

 

Multidisipliner fizik tedavi ekibi sadece egzersiz programları ile kalmazlar aynı zamanda hasta ve hasta yakınlarına rehabilitasyon konusunda eğitimler vermektedirler. Hastanın güncel durumunu, tedavi planının sürecini, hastaların evde yapacağı işlerin yönetimini, hastaların psikolojik olarak desteklenmesi hakkında eğitimler düzenlerler. Bu eğitimler sayesinde hastalar rehabilitasyon süresi boyunca günlük yaşam aktivitelerinde aktif rol oynaması için güvenli koşullarda desteklenmiş olur.

 

beyin tümöründe destek ve eğitim
 

Sonuç olarak, beyin tümörü rahatsızlığının tedavisinde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programları olmazsa olmazdır. Bu kapsamlı tedaviler ile hastaların kaybettikleri fonksiyonlarının geri kazandırılması, günlük yaşam aktivitelerinde daha rahat olmaları, psiko – sosyal olarak desteklenmeleri, yaşam kalitelerinin arttırılmasında kritik bir rol oynar. Bununla birlikte hasta ve hasta yakınlarının eğitimi ile hastaların hem tedavi sırasında hemde tedavi sonrasında zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyacağı tüm basamakları sunmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programının birincil tedavilerine destek olarak uygulanması, hastaların genel durumlarının düzelmesinde oldukça olumlu sonuçlar yaratabilir.

 

Okumaya Devam Edin: Robotik Rehabilitasyon Ne Zaman Tercih Edilmeli?

selinbozkurt
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.

inme sonrası iyileşme süreci nasıl olur