Popüler

Diz Kireçlenmesi – Osteoartriti Önlemek İçin 5 Öneri

 

Diz kireçlenmesi (osteoartrit) dejeneratif, ağrılı ve eklem sertliğine sebep olan bir sağlık sorunudur. Günlük yaşamda dikkat edeceğiniz bazı adımlar ile diz kireçlenmesini önleyebilirsiniz. Bu yazıda dizde meydana gelen osteoartriti önlemenize yardımcı 5 öneriye ulaşmış olacaksınız.

 

1- Diz Kireçlenmesi ve Kilo Kontrolü

 

Diz kireçlenmesi ve kilo kontrolü

 

Aşırı kilo, eklemlere binen yükü ve stresi arttırmaktadır. Eklem kıkırdaklarının aşınarak, kemiklerin birbirine sürtmesi ile ağrılı bir durum meydana gelmektedir. Sağlıklı diyetler yaparak ve günlük egzersizler yaparak aşırı kilolarınızdan kurtulup eklemlere binen yükü azaltarak  osteoartriti önceden önlemeye ilk adımı atmış olacaksınız.

 

2- Diz Kireçlenmesini Önlemek İçin Egzersiz Yapın

 

Düzenli fiziksel aktivite diğer sağlık sorunları gibi osteoartriti de önlemenize yardımcı olacaktır. Egzersiz seçimlerinizi eklemlere binen yükü vücudunuzda eşit olarak dağıtacak şekilde yapmanızda fayda var. İlk başlarda düşük yoğunluklu egzersizlerle başlayıp tolerasyonunuza göre arttırabilirsiniz.

 

Diz kireçlenmesi ve egzersiz

 

Özellikle diz eklemi çevresindeki kasları kuvvetlendirerek, ekleme binen stres ve yükün azaltılmasında destek olabilirsiniz. Kuvvetli kaslar, eklemlerin yükünü hafifleterek kemiklerin birbirlerine sürtüp aşınma riskini de azaltmış olacak. Böylece diz osteoartriti de önceden önlenmiş olabilir.

 

3- Diz Kireçlenmesini Önlemek İçin Eklem Dostu Besinlere Öncelik Verin

 

Eklem ve kemikler üzerine etkili olan besinlerle günlük beslenme düzeninizi oluşturabilirsiniz. Özellikle Somon balığı, keten tohumu gibi omega -3 yağ asitlerini içeriğinde barındıran yiyecekler, eklem sağlığınızı desteklemede oldukça faydalıdır. Ayrıca bu besinler antiinflamatuar özelliğe sahip olduğundan dejeneresyonun da azaltılmasını ve önlenmesini destekleyecektir.

 

Diz kireçlenmesi ve beslenme

 

İlginizi Çekebilir: Eklem Kireçlenmesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

4- Duruşunuza ve Vücut Mekaniğinize Dikkat Edin

 

Vücut mekaniğinin eşit yükle yüklendiği doğru bir postür, eklemlere binen yükü azaltmış olacaktır. Omurga sağlığının korunması eklemler üzerinde oldukça etkilidir. Günlük fiziksel aktiviteler esnasında postür egzersizlerinize de dikkat ederek omurga mekaniğini korumaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

 

kalça kireçlenmesi belirtileri

 

İzleyebilirsiniz: Duruş Bozukluğu ve Postür Egzersizleri

 

Günlük rutin görevleri yerine getirirken vücut mekaniğinize uygun hareket etmeniz de oldukça önemlidir. Ağırlık taşırken, ayakta dururken vücut hizanıza dikkat etmelisiniz. Diz yaralanmalarının önlenmesinde postür oldukça önemlidir. Sağlık profesyonelleri tarafından verilen postür eğitimleri Dizlerde meydana gelen osteoartritin engellenmesini desteklemek adına bireyleri bilinçlendirmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

 

5- Diz Kireçlenmesini Önlemede Ayağınıza Uygun Destekleyici Ayakkabı Kullanın

 

diz kireçlenmesi ve ayakkabı tercihi

 

Diz stabilizasyonunun en temel etkeni ayakların yere yaptığı eşit basınçla doğru orantılıdır. Yanlış ayakkabı tercihi ile bu dengeli ve eşit basınç etkileneceğinden diz eklemlerine binen yük artarak kireçlenmeye sebep olabilir.

 

Şok absorbe edici, ayak bileğinizi ve ayak tabanınızı destekleyen ayakkabılar tercih ederek diz eklemlerine binen yükü engelleyebilir  ve diz osteoartritini önleyebilirsiniz.

 

Yazı içeriğinde bulunan 5 öneriyi günlük rutininize dahil ederek eklem sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kilo yönetimi, doğru ayakkabı tercihi, düzenli fiziksel aktivite, zengin içerikli besinlerin tüketimine dikkat ederek Diz Kireçlenmesinin önüne geçebilir ve daha sağlıklı, ağrısız ve aktif bir yaşama adım atmış olabilirsiniz.

 

Okumaya Devam Edin: Osteoartrit Nedir?

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.

inme sonrası iyileşme süreci nasıl olur