Üye Ol

Dolaşım Bozukluğu ve İnme – Felç Arasındaki İlişki

Dolaşım bozukluğu dolaşım sisteminin bozulması sonucu oluşmaktadır. Dolaşım sistemi, vücudun genel sağlığının korunmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Dolaşım sistemi ağı içindeki herhangi bir işlevin bozukluğu ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. En kritik sonuçlardan biri İnme – felç geçirme riskini arttırmasıdır.

 

Dolaşım Bozukluğu ve Tansiyon 

 

Dolaşım bozukluğu sıklıkla İnme – felç geçirmeye neden olan hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi durumlarla kendini gösterir. Kan basıncı yükseldiğinde kan damarlarındaki denge bozulur ve damarlar hasara karşı daha duyarlı hale gelir.

 

dolaşım bozukluğu ve hipertansiyon

 

Uzun süreli hipertansiyon, arteriyel plakların oluşumuna yol açarak, yağ birikintilerinin birikmesi nedeniyle arterlerin daralması durumu olan ateroskleroz olasılığını artırabilir. Bu artan basınç ve bozulmuş kan akışı İnme- felç için verimli bir zemin oluşturur.

 

İlginizi Çekebilir: Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Belirtileri Nelerdir?

 

Atriyal Fibrilasyon ve Kanın Pıhtılaşması

 

Dolaşım bozukluğu aynı zamanda atriyal fibrilasyon gibi düzensiz kalp ritimlerini de içerebilir. Bu durumda, kalbin üst odacıkları (atriyum) düzensiz bir şekilde atarak kanın özellikle sol atriyum içine birikmesine neden olur. Bu durumda kan, pıhtı oluşmasına daha yatkın hale gelir.

 

dolaşım bozukluğu ve plak oluşumu, kolesterol

 

Bir pıhtı yerinden çıkıp beyne giderse kan damarını tıkayabilir ve İskemik İnme – felce yol açabilir. Atriyal fibrilasyon gibi durumların erken teşhis ve tedavisi, dolaşım bozukluğuyla ilişkili felçlerin önlenmesinde önemlidir.

 

Düzensiz Kolesterol ve Plak Oluşumu

 

Düzensiz kolesterol seviyeleri ile dolaşım bozukluğuna sebep olabilir. Yüksek düzeyde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, kan damarlarında aterosklerotik plakların oluşumuna katkıda bulunabilir.

 

Düzensiz Kolesterol ve dolaşım bozukluğu

 

Bu plaklar büyüdükçe parçalanabilir ve İskemik İnme – felç  durumunu oluşturabilir. Kan pıhtılarının oluşumunu tetikleyebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar yoluyla kolesterol seviyelerini yönetmek, dolaşım bozukluğuyla ilişkili felçlerin önlenmesinde önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme – Felç Tedavisinde Fark Yaratan 10 Nokta

 

Dolaşım Bozukluğu ve Diyabet 

 

Dolaşım bozukluğu sıklıkla kan damarları üzerinde zararlı etkileri olabilecek bir durum olan diyabet ile birlikte görülür. Diyabette yüksek kan şekeri seviyeleri, kan damarı duvarlarının kalınlaşmasına katkıda bulunarak küçük damar hastalığı olarak bilinen bir duruma yol açar.

 

Dolaşım Bozukluğu ve diyabet

 

Beyinde bu, mikro dolaşımın bozulmasına neden olarak Laküner İnme (küçük kan damarlarının tıkanmasından kaynaklanan küçük, lokalize felç) riskini artırabilir. Dolaşım bozukluğuna bağlı İnme – felç  riskinin azaltılmasında uygun diyabet tedavisi oldukça önemlidir.

 

Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve İnme – Felç ‘in Önlenmesi

 

inme geçirme riskini azaltmak için egzersiz yapın

 

Yaşam tarzı faktörleri dolaşım sisteminin sağlığını ve İnme – felç  riskini oldukça etkiler. Sigara içmek, hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme dolaşım bozukluğuna katkıda bulunabilir. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve sigara kullanımını azaltmak, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek, dolaşım bozukluklarını önlemede ve İnme-felç riskini azaltmada destek olmaktadır.

 

Okumaya Devam Edin: Yatılı Kapsamlı Fizik Tedavi Nasıl Olur?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.