Üye Ol

Baş Ağrısı İnme (Felç) Habercisi Olabilir mi?

 

Baş ağrısı çoğu insanın hayatının bir noktasında yaşadığı yaygın günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı, stres ve dehidrasyondan (susuz kalmaktan) altta yatan daha ciddi sağlık sorunlarına kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilirken, sıklıkla şu soru ortaya çıkıyor: Baş ağrısı  İnme – felç belirtisi olabilir mi? Yazımızda baş ağrıları ile İnme – felç arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz.

 

Baş ağrısı ve inme

 

Baş ağrıları gerginlik, sinüs tıkanıklığı veya migren kaynaklı  birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bu tür baş ağrıları genellikle İnme – felç ile  ilişkili değildir. Genellikle stres ve kas gerginliğinin neden olduğu gerilim tipi baş ağrıları, baş çevresinde donuk, kalıcı bir ağrı ile karakterize edilir.

 

İlginizi Çekebilir: Baş Ağrısının Nadir Nedeni: Oksipital Nevralji Nedir?

 

Sinüs baş ağrıları ise sinüs tıkanıklığından kaynaklanır ve yüzde ağrı ve baskı ile kendini göstermektedir. Daha karmaşık bir nörolojik durum olan migren tipi baş ağrısında sıklıkla bulantı, ışığa duyarlılık ve aura gibi semptomlar eşlik eder.

 

Baş Ağrısı ve İnme – Felç Arasındaki İlişki

 

ikinci inme

 

Baş ağrılarının kendisi tipik olarak İnme – felç ile  doğrudan bir belirtisi olmasa da, bazı baş ağrısı türleri artan İnme riski ile ilişkilendirilebilir.  Beyin damarlarından kaynaklanan, gök gürültüsü olarak nitelendirilen ani ve şiddetli baş ağrıları, beyindeki bir kan damarının aşınıp yırtıldığı Hemorajik İnme adı verilen bir İnme türüyle bağlantılı olabilir. Bununla birlikte, gök gürültüsü tipi baş ağrılarının nadir olduğunu ve çoğu baş ağrısının yakın zamanda gerçekleşecek bir İnme – felce işaret etmediğini unutmamak çok önemlidir.

 

İnme – Felç Belirtileri Nelerdir?

 

İnme – felç, beyne giden kan akımının tıkanması (iskemik inme) veya kanaması (hemorajik inme) sebebi sonucunda bir bozulmanın olduğunda meydana gelir.

 

beyin kanaması belirtileri nelerdir?

 

İnmenin uyarı işaretleri arasında yüz, kol veya bacakta, özellikle de vücudun bir tarafında ani görülen uyuşma veya güçsüzlük, ani bilinç bulanıklığı, konuşma veya anlamada güçlük, bir veya her iki gözde ani görme bozukluğu veya görme kaybı ve ani şiddetli baş ağrısı yer alır.

Tıbbi Destek Almanın Önemi

 

İnme – felç belirtilerinin sizde veya çevrenizde yaşandığını düşünüyorsanız en kısa sürede acil tıbbi yardım almanız İnme – felç sonucu meydana gelebilecek olumsuz faktörlerin yaşanmasını en aza indirebilirsiniz. Erken müdahale ile, İnme – felçten kaynaklanan potansiyel hasarı en aza indirerek, oluşabilecek risklerin de engellenmesinde katkıda bulunabilirsiniz.

 

sol taraf felc

 

Baş ağrıları yaygın ve sıklıkla iyi huylu bir sorun olmasına rağmen, genellikle İnme – felç ile  doğrudan bir bağlantısı olmayabilir. Ancak özellikle diğer nörolojik semptomların eşlik ettiği şiddetli baş ağrıları da göz ardı edilmemelidir.

 

Felçli Hastaların İyileşmesi

 

İnmenin uyarı işaretlerini bilmek ve derhal tıbbi müdahaleye başvurmak, beyin fonksiyonunun korunmasında ve daha fazla komplikasyonun önlenmesinde oldukça önemlidir. Bireylerin kendi sağlıkları konusunda bilinçli olmaları, olası risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve sağlıklarıyla ilgili endişeleri varsa sağlık profesyonellerine danışmaları önemlidir.

 

İzleyebilirsiniz: İnme (Felç) Tedavisi Nasıl Yapılır? / Prof. Dr. Engin ÇAKAR 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.