Üye Ol

Hemorajik İnme Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Hemorajik inme, beyindeki bir kan damarı patladığında veya sızıntı yaptığında ortaya çıkan ciddi ve hayatı tehdit eden bir sağlık problemidir. Bu tür İnme, beyne giden kan damarlarındaki tıkanıklıkların neden olduğu iskemik İnmeden daha az yaygındır.

 

Hemorajik İnmeler, inme vakalarının yaklaşık %13’ünü oluşturur ancak tüm felç kaynaklı ölümlerinin %40’ından fazlasından sorumludur. Hemorajik inme ile ilişkili semptomları ve risk faktörlerini anlamak, erken teşhis ve tedavi için çok önemlidir ve bu da sonuçları önemli ölçüde iyileştirebilir.

 

İlginizi Çekebilir: Yatılı Kapsamlı Fizik Tedavi Nasıl Olmalı?

 

Hemorajik İnme Sebepleri Nelerdir?

 

Hemorajik inmeler, lokasyonlarına ve nedenlerine göre iki ana tipe ayrılır:

 

  • İntraserebral Kanama: Hemorajik inmenin en sık görülen türüdür. Beyindeki bir atardamar hasara uğrayıp çevredeki dokuyu kanla doldurduğunda ortaya çıkar. Yüksek tansiyon, zamanla beyindeki arterleri zayıflatan başlıca sebeplerdir

 

  • Subaraknoid Kanama: Bu tip, beyin ile onu kaplayan ince dokular arasındaki bölgede kanamayı içerir. En yaygın sebep, kan damarı duvarındaki zayıf bir alan olan anevrizmanın yırtılmasıdır.

 

Hemorajik İnme Belirtileri Nelerdir?

 

Hemorajik İnme Belirtileri Nelerdir?

 

Hemorajik İnme belirtileri beynin etkilenen kısmına bağlı olarak değişebilir ancak sıklıkla şunları içerir:

 

  • Ani ve şiddetli baş ağrısı
  • Yüzde, kolda veya bacakta, özellikle vücudun bir tarafında zayıflık veya uyuşma
  • Konuşmada veya konuşmayı anlamada güçlük
  • Bir veya her iki gözde görme problemleri
  • Baş dönmesi veya denge kaybı
  • Bilinç bulanıklığı, tepkisizlik veya uyanmada zorlanma
  • Nöbetler

 

Bu semptomları mümkün olduğunca erken tanımak hayati önem taşımaktadır. FAST (Yüz sarkması, Kol zayıflığı, Konuşma güçlükleri, Acil servisleri arama zamanı) kısaltması , herhangi bir İnme türünde dikkat edilmesi gereken temel semptomları hatırlamanıza yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: İnmenin Uyarıcı İşaretleri Nelerdir?

 

Hemorajik İnme Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Hemorajik İnme Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Yüksek tansiyon, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi kan sulandırıcı ilaçlar ve serebral anevrizmalar ve arteriyovenöz malformasyonlar gibi durumlar dahil olmak üzere çeşitli faktörler hemorajik inme riskini artırabilir. Yaş, aile geçmişi ve yaşam tarzı seçimleri de önemli bir rol oynamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Hipertansiyon Beyni Nasıl Etkiler?

 

Hemorajik İnme Önlenebilir mi?

 

Hemorajik İnme

 

Hemorajik inmenin önlenmesi, bu risk faktörlerinin etkili bir şekilde yönetilmesini içermektedir. Düzenli tıbbi kontroller, sağlıklı beslenmenin sürdürülmesi, düzenli egzersiz, alkol tüketiminin ve sigara kullanımının bırakılması ve yüksek tansiyonun kontrol altına alınması riski önemli ölçüde azaltabilir.

 

Hemorajik inme acil tıbbi müdahale gerektiren kritik bir sağlık problemidir. Semptomların ve risk faktörlerinin farkındalığı, erken teşhis ve tedaviye yol açarak iyileşme şansını önemli ölçüde artırabilir ve uzun süreli sakatlık riskini azaltabilir.

 

Okumaya Devam Edin: Diyabet İnme Geçirme Riskini Artırır mı?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.