Üye Ol

Diyabet İnme Geçirme Riskini Arttırır mı?

 

Diyabet dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen kronik bir sağlık problemidir. Kanda yüksek düzeyde glikoz bulunmasıyla karakterize edilir ve bu durum zamanla çeşitli komplikasyonlara yol açabilmektedir.

 

Diyabet komplikasyonları arasında inme riskinin artması diyabet hastaları için en önemli endişelerden biridir. Diyabet ile İnme arasındaki ilişkiyi ve bu artan riskin ardındaki mekanizmaları anlamak, her iki durumun önlenmesi ve yönetimi açısından bu yazıyı sizler için derledik.

 

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzına Sahip Olun

 

Diyabet ve felç

 

Beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde veya azaldığında İnme meydana gelir ve beyin dokusunun oksijen ve besin alımı engellenir. İnmenin iki ana türü vardır: kan pıhtıları gibi tıkanıklıkların sebep olduğu İskemik İnme ve beyin içinde veya çevresinde kanamanın sebep olduğu Hemorajik İnmedir. Diyabetli bireyler her iki tür için de risk altındadır ama özellikle iskemik İnme açısından daha yüksek grupta yer alır.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Tedavisinde Yatılı Kapsamlı Tedavi Nasıl Olur?

 

Diyabetli bireylerde artan İnme riski, bu durumla ilgili çeşitli faktörlere bağlanabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, ateroskleroz olarak bilinen zamanla kan damarlarının hasar görmesine ve daralmasına sebep olabilmektedir.

 

diyabet ve riskler

 

Bu hasar ile, arterlerde yağ birikintilerinin birikmesini kolaylaştırır, bu da sonunda tıkanmalara sebep olabilir ve İskemik İnme riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca diyabet sıklıkla yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite gibi inme riskine katkıda bulunan diğer sağlık problemleri ile de  ilişkilidir.

 

Diyabetin yönetimi İnme riskini azaltmanın anahtarıdır. Bu yönetim, diyet programları, kişiye özel egzersiz programları, düzenli doktor takibi yoluyla kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesini içermektedir.

 

Ayrıca yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi diğer risk faktörlerini takip etmekte çok önemlidir. Sağlıklı beslenmek, düzenli fiziksel aktivitede bulunmak, sigarayı bırakmak ve alkol tüketimini bırakmak gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri de İnme riskini azaltmada önemli bir rol oynamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Riski Oluşturabilecek Durumlar Nelerdir?

 

diyabet ve inme/felç

 

Ayrıca diyabetten kaynaklanan komplikasyonların erken teşhisi ve tedavisi için sağlık profesyonelleri tarafından düzenli rutin kontrollerin yapılması önemlidir. Erken müdahale, kan damarlarına ve diğer organlara verilen hasarın ilerlemesini önleyebilir, böylece İnme riskini önemli ölçüde engelleyebilir.

 

Diyabetli bireylerde, öncelikle yüksek kan şekerinin kan damarlarına verebileceği hasar sebebiyle, İnme geçirme riski daha yüksektir. Bireyler bu iki durum arasındaki bağlantıyı anlayarak diyabetlerini yönetmeye ve İnme riskini azaltmaya yönelik proaktif adımlar atabilirler.

 

Yaşam tarzı değişiklikleri, düzenli sağlık kontrollerinin birleşimi sayesinde, İnme ve diğer komplikasyon riskini en aza indirirken diyabetle sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

 

Okumaya Devam Edin: İnme Tedavisindeki Sırrı Keşfedin: Doğru Yolculuk İçin 5 İpucu

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.