Üye Ol

Hareketsiz Yaşam İnme – Felç Riskini Artırır mı?

 

Hareketsiz yaşam, kolaylığın ve teknolojinin hakim olduğu modern dünyada, oldukça yaygın hale geldi. Nüfusun önemli bir kısmı minimum fiziksel aktiviteyle saatlerce masa başında oturarak, işe gidip gelirken veya ekran karşısında dinlenerek vakit geçiriyor.

 

Hareketsizliğe doğru olan bu değişim sonuçsuz değildir; Araştırmalar, hareketsiz yaşam tarzının dünya çapında sakatlık ve ölümün önde gelen sebebi olan İnme için önemli bir risk faktörü olduğunu giderek daha fazla gösteriyor.

 

Beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde veya azaldığında İnme meydana gelir ve beyin dokusunun oksijen ve besin alması engellenmektedir. Beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar.

 

Hareketsiz Yaşam İnme Riskini Arttırır mı?

 

İnme, tıkanıklıklardan kaynaklanan iskemik veya kanamanın neden olduğu hemorajik olabilir. Yüksek tansiyon, sigara, obezite ve diyabet gibi faktörlerin inme riskine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, fiziksel hareketsizliğin İnme duyarlılığı üzerindeki önemli etkisi nedeniyle dikkat çekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Aerobik Egzersizler ve 5 Faydalı Etkisi

 

Hareketsiz yaşam vücuda çeşitli zararlı şekillerde etkileyebilir. Vücudun kan basıncını, şeker seviyelerini ve yağ metabolizmasını düzenleme yeteneğini bozar. Bu değişiklikler, İnme için doğrudan risk faktörleri olan hipertansiyon, tip 2 diyabet ve obezite gibi durumların gelişme riskini artırmaktadır.

 

Üstelik hareketsizlik, inflamasyonun artmasına ve kanın pıhtılaşma mekanizmalarında değişikliklere yol açarak İnme riskini daha da artırabilir.Epidemiyolojik çalışmalardan elde edilen kanıtlar, hareketsiz yaşam tarzları ile İnme riski arasındaki bağlantıyı desteklemektedir.

 

Hareketsiz yaşam tarzı

 

İnme” dergisinde 2021 yılında yayınlanan bir araştırma, günde 4 saat veya daha fazla televizyon izleyen yetişkinlerin, 2 saatten az izleyenlere kıyasla İnme geçirme riskinin %35 daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ekran başında geçirilen süre ile İnme riski arasındaki ilişki, uzun süreli oturma ve hareketsizliğin daha geniş tehlikelerinin altını çiziyor.

 

İlginizi Çekebilir: Doğa Yürüyüşünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 

Bu risk faktörünü ele almak, özellikle değiştirilebilir olduğundan oldukça önemlidir. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ile İnme riskini önemli ölçüde azaltabilir. Amerikan Kalp Derneği, her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite veya 75 dakika normal aktivite ile birlikte iki veya daha fazla gün boyunca kas güçlendirici aktiviteler önermektedir. Her saat başı birkaç dakika ayakta durmak veya yürümek gibi kısa oturma molaları bile sağlık göstergelerini iyileştirebilir.

 

hareketsiz yaşam ve felç

 

Hareketsiz yaşam tarzları modern toplumun ayırt edici özelliği haline gelmiş olsa da, bunların sağlık üzerindeki etkileri, özellikle de İnme riski göz ardı edilemez. Fiziksel aktiviteyi günlük rutinlere dahil etmek, bu sessiz tehditle mücadelede güçlü bir stratejiyi temsil etmektedir.

 

İnme risklerini bilip, sağlıklı yaşam koşullarına uygun yaşamaya özen göstererek, gelişebilecek komplikasyonlara karşı önceden önlem alınabilir.

 

Okumaya Devam Edin: İnme – Felç Belirtileri Nelerdir?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.