Üye Ol

Obezite İnme – Felç Gelişme Riskini Artırır mı?

 

Obezite ve İnme riski arasındaki ilişki, kardiyovasküler sağlık alanında kritik bir endişeyi temsil etmektedir. Obezite ve İnme arasındaki farktan önce İnme tanımında beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde veya azaldığında meydana gelen İnme, kalıcı beyin hasarına, uzun süreli sakatlığa ve hatta ölüme yol açabilir.

 

Obezite ile İnme riski arasındaki bağlantıyı anlamak, etkili önleme stratejileri geliştirmek ve Obezite ve Fazla Kilo Farkı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, bireyin kilosu ve boyundan hesaplanan bir ölçü olan vücut kitle indeksine (BMI) göre tanımlanır.

 

obezite

 

Obezite ve Fazla Kilo farkında; BMI’si 25 ila 29,9 arasında olan bir kişi aşırı kilolu olarak kabul edilirken, BMI’si 30 veya daha yüksek olan bir kişi obezite olarak nitelendirilir. Bu koşulların İnme de dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler hastalıklar için önemli risk faktörleri olduğu bilinmektedir.

 

Obezite ile felç riski arasındaki bağlantı, çeşitli parametreleri içeren çok yönlüdür. İlk olarak aşırı vücut yağı, İnme için birincil risk faktörü olan hipertansiyonun (yüksek tansiyon) gelişmesine yol açar. Hipertansiyon kan damarlarına zarar vererek onları zayıflatır ve aşınıp yırtılmaya veya tıkanmaya daha yatkın hale getirir, bu da İnme gelişimini hızlandırabilir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme – Felç Tedavisi Nasıl Olur?

 

İkinci olarak aşırı kilo ve obezite, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol ve trigliseritlerin yüksek seviyeleri gibi kandaki anormal lipit seviyeleriyle karakterize edilen bir durum olan dislipidemi ile yakından bağlantılıdır.

 

obezite sebepler

 

Dislipidemi, arterlerin duvarlarında yağ birikintilerinin biriktiği, onları daralttığı ve bir kan pıhtısı oluşup beyne kan akışını bloke ettiği takdirde potansiyel olarak İnme gelişmesine yol açan bir süreç olan ateroskleroz riskini artırmaktadır.

 

Ayrıca aşırı kilolu olmak, bir başka önemli İnme risk faktörü olan şeker hastalığına yol açabilir. Diyabetle ilişkili yüksek kan şekeri seviyeleri zamanla kan damarlarına zarar vererek İnme geçirme olasılığını artırabilir.

 

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzına Sahip Olun

 

Obezitenin, felç riskini önemli ölçüde artıran bir tür düzensiz kalp atışı olan atriyal fibrilasyonun gelişimine katkıda bulunabileceğini düşünmek de önemlidir. Atriyal fibrilasyon, kalpte kan pıhtılarının oluşmasına sebep olabilir ve bu pıhtılar daha sonra beyne giderek İnmeye sebep olabilir.

 

obezite ve sağlık problemleri

 

Aşırı kilolu bireylerde İnmenin önlenmesi, düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme ve gerektiğinde kan basıncını, kolesterol seviyesini ve kan şekerini kontrol altına alacak ilaçları içeren çok yönlü bir yaklaşımı içerir. Kilo kaybı, katkıda bulunan bu faktörleri iyileştirerek İnme riskini doğrudan azaltabilir.

 

Obezite ile İnme riski arasındaki ilişki çok yönlüdür.Bu bağlantıyı anlayarak bireyler, sağlıklı bir kiloyu korumaya ve İnme riskini azaltmaya yönelik adımlar atabilir ve daha iyi bir yaşama, sağlıklı yaşam tarzına sahip olmaya çabalar.

 

Okumaya Devam Edin: İnme Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.