Üye Ol

Fazla Kilolar Eklem Ağrısına Neden Oluyor!

diz ağrısı tedavisi

Diz, kalça veya bel ağrınızın nedeni fazla kilolarınız olabilir! Fazla kilolar özellikle diz, kalça ve omur eklemlerine binen yükün artmasına neden oluyor. Böylece bu eklemlerde kireçlenme ve benzeri hasarlar gelişme riski artıyor.

 

Fazla kilolu insanların pek çoğu diz ağrısı yaşar. Yapılan bir araştırmada sağlıklı kiloya sahip insanların yaklaşık %4’ünde; fazla kilolu insanların ise yaklaşık %20’sinde diz kireçlenmesi olduğu tespit edilmiş. Çoğu durumda yalnızca kilo vermek bile kireçlenme (osteoartrit) gelişme riskinizi ve ağrınızı azaltmanıza yardımcı olur.

 

Fazla Kilolar Diz Ağrısını Nasıl Etkiler?

 

Kilo vermek ve sağlıklı kiloyu korumak eklemlere binen yükü azaltır, eklemde iltihap ve kireçlenme gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, obezite başta tip 2 diyabet ve kalp-damar hastalıkları olmak üzere diğer birçok sağlık sorunuyla yakından ilişkilidir.

 

diz ağrısını önlemek için kilo verin

 

Fazla kiloya sahip kişilerin verdikleri her 1 kg, diz eklemlerine binen yükü 4 kg azaltır. Yani yaklaşık 5 kg zayıflamak, diz ekleminize binen yükün 20 kg azalması anlamına gelmektedir. Diz eklemine daha az yük binmesi, eklemde daha az aşınma ve yıpranma, dolayısıyla daha düşük kireçlenme (osteoartrit) riski demektir. Tüm bilimsel kılavuzlar, diz kireçlenmesini yönetmek için kilo vermeyi önemli bir strateji olarak görmektedir.

 

Ekleme uzun süreler boyunca fazla yük binmesi, aşınma ve yıpranmayla birlikte iltihaplanmaya da sebep olur. Son yapılan araştırmalara göre obezite vücuttaki iltihaplanma seviyelerini artırır ve bu durum da eklem ağrısına neden olabilir. Kilo vermek iltihaplanmayı azaltır.

 

Diz Ağrısını Önlemek İçin Nasıl Beslenmeliyim?

 

Kilo vermeyi sağlayan, besin değeri yüksek taze yiyeceklerle beslenmek önemlidir. Antioksidan ve yararlı besinleri sağlayan taze meyve ve sebzeler tüketmek, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar kullanmak ve lif açısından zengin besinlerle beslenmek fayda sağlayacaktır. İşlenmiş gıdalardan, doymuş ve trans yağlardan uzak durmak; şeker, tuz ve yağ kullanımını azaltmak da önemlidir.

 

İlginizi çekebilir : Diz Kireçlenmesi Ameliyatsız Tedavi – Ameliyatsız Çözüm

 

Egzersiz Yapın!

 

diz ağrısını önlemek için yürüyüş yapın

 

Eklem ağrıları için en iyi tedavi, ağrı başlamadan önce onu engellemektir! Kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak eklem sağlığınıza iyi gelir ve eklem ağrısı yaşama riskinizi azaltır.

 

Egzersiz yapmak, iyi bir diyetle birlikte kilo vermeye ve osteoartrit (kireçlenme) riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Yürüyüş yapmak, güçlendirme egzersizleri, su içi egzersizler, pilates, yoga ve tai-chi diz ağrısını önlemek için bilimsel kılavuzlarda önerilen egzersizlerdir. Bu egzersizler kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra, kas gücünüzü ve esnekliğinizi artırır, stres düzeyinizi azaltırlar.

 

Kilo Vermek İçin İpuçları

 

  • Porsiyon boyutlarını azaltın.
  • Beslenmenize sebzeleri dahil edin.
  • Yemekten sonra bir yürüyüşe çıkın.
  • Yürüyen merdiven veya asansör yerine merdivenleri kullanın.
  • Dışarıdan yemek yerine kendi öğle yemeğinizi hazırlayın.
  • Bir adımsayar kullanın ve her gün biraz daha fazla yürümek için kendinizi motive edin.

 

İlginizi çekebilir :Diz Hastalıkları

 

Kaynaklar:

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.