Üye Ol

Gebelikte İnme – Felç Neden Olur? Önlenebilir mi?

 

Gebelikte, kadınlar mucizevi ve dönüştürücü bir dönemde olduklarından bahseder. Ancak gebelik bazı durumlarda farklı sağlık risklerini de beraberinde getirir; bunlardan biri de İnme – Felç gelişme riskidir.

 

Yapılan araştırmalarda gebelikte her 100.000 kadından 30’unda hamilelik sırasında inme görüldüğü bildirilmiştir. Gebelik sırasında yaşanan İnme hem anne hem de doğmamış çocuk için ciddi sonuçlar doğurabilir. Hamilelik sırasında İnme – felç geçirmenin risklerini bilmek, erken teşhis, İnmeyi önleme ve etkili yönetim için oldukça önemlidir.

 

Gebelikte Felç Neden Olur?

 

Gebelikte Felç Neden Olur?

 

Preeklampsi ve Eklampsi

 

Hamilelik sırasında İnme vakalarının önde gelen sebeplerinden biri, özellikle preeklampsi ve eklampsi olmak üzere hipertansif bozukluklardır. Bu koşullar yüksek tansiyonla karakterize edilir ve sıklıkla hamileliğin ikinci yarısında gelişir.

 

Preeklampsi, nöbetleri içeren ciddi bir form olan eklampsiye ilerleyebilir. Yüksek kan basıncı kan damarlarını aşındırarak İnme riskini artırabilir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Riski Altında Olduğunuzun 8 İşareti

 

Kanda Pıhtılaşma Bozuklukları

 

Doğum sırasında aşırı kanamayı önlemek için kan bileşimindeki değişiklikler sebebi ile gebe kadınlarda daha yüksek kan pıhtılaşması riski oluşmaktadır. Bununla birlikte, antifosfolipid sendromu veya trombofili gibi bazı sağlık problemleri İnme riskini arttırabilmektedir.

 

Kardiyovasküler Problemler

 

Kalp hastalığı veya aritmiler gibi önceden var olan kardiyovasküler problemler, gebelik sırasında İnme – felç olasılığını artırabilir. Kalp ve kan damarlarındaki artan gerilim bu koşulları tetikleyebilir ve beyne giden kan akışında bozulmaya sebep olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Gebelikte İnme – Felç Belirtileri Nelerdir?

 

 Auralı Migren

 

Gebelikte Baş Ağrısı

 

Bazı çalışmalar, auralı migren ile gebelik sırasında artan İnme riski arasında bir bağlantı olduğunu öne sürmektedir. Görme bozuklukları (aura) ile birlikte migren yaşayan kadınların İnme gelişmesine katkıda bulunan kan pıhtılaşmasında problemlerin gelişme olasılığı daha yükselebilmektedir.

 

Gebelikte Diyabet

 

 

Önceden diyabeti veya gebelik diyabeti olan kadınlar hamilelik sırasında daha yüksek İnme riski altındadır. Düzgün yönetilmeyen kan şekeri seviyeleri damar hasarına yol açarak kan pıhtılarının oluşumunu katkıda bulunabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Diyabet İnme Riskini Arttırır mı? İnme Riski Nasıl Önlenir?

 

Hamilelikte İnme – Felç Riski Nasıl Önlenir?

 

  • Kan basıncını düzenli olarak ölçmek, preeklampsinin erken belirtilerini tespit etmek ve diğer risk faktörlerini yönetmek için oldukça önemlidir.

 

  • Diyabet veya kardiyovasküler hastalıklar gibi önceden mevcut sağlık problemi olan kadınlar, gebelik esnasında bu koşulları etkili bir şekilde yönetmek için sağlık profesyonelleri ile iletişim halinde olmalıdır.

 

  • Dengeli beslenme, düzenli egzersiz yapmak, sigara ve alkol tüketimini bırakmayı içeren sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek felç riskinin azaltılmasına katkıda bulunabilir.

 

Hamilelik sırasında İnme – felç nispeten nadir olmakla birlikte, potansiyel faktörlerin anlaşılması, erken teşhis ve etkili yönetim için önemlidir.

 

Okumaya Devam Edin: Stres İnme – Felce Sebep Olur mu? Stres Yönetimi Nasıl Olur?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.