Üye Ol

Stres İnme – Felce Sebep Olur mu? Stres Yönetimi Nasıl Olur?

 

Stres, günlük yaşamı ve genel sağlığı etkileyen önemli bir duygudur. İş hayatındaki problemlerden kişisel zorluklara kadar, bireyler sıklıkla kendilerini hem zihinsel hem de fiziksel sağlıklarını etkileyebilecek stres faktörleri ile savaşırken bulurlar.

 

Stres bir çok hastalığa zemin hazırladığı gibi İnme – Felç probleminde de oldukça etkisi vardır. Stres ve İnme –  felç arasındaki bağlantıyı anlamak, önleyici tedbirler almak genel sağlığın arttırılması açısından çok önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Riski Altında Olduğunuzun 8 İşareti

 

Stres İnme – Felç Yapar mı?

 

Stres İnme - Felç Yapar mı?

 

Stresin kendisi doğrudan İnme – felce neden olmasa da, felç oluşma olasılığını artıran çeşitli risk faktörlerine sebep olabilir. Kronik stres, kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı ve Alkol – Sigara tüketimi dahil olmak üzere sağlıksız yaşam tarzı seçimleriyle ilişkilendirilmektediir. Bu faktörler bireylerde sırasıyla hipertansiyon, obezite ve diyabet gibi İnme riskini önemli ölçüde artıran durumlara sebep olmaktadır.

 

Stres vücudun “savaş ya da kaç” tepkisini tetikleyerek kortizol ve adrenalin gibi hormonların salgılanmasını arttırır. Bu hormonlara uzun süre maruz kalmak, atardamarların sertleşmesi ve daralmasıyla karakterize olan ve İnme-  felç riskini artıran aterosklerozun gelişmesine sebep olabilir.

 

Kronik stres kan basıncını olumsuz yönde etkileyerek bireyleri İnme – felç risk faktörü olan hipertansiyona karşı daha duyarlı hale getirebilir.

 

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzına Sahip Olun

 

stres ve tansiyon

 

Stres ve İnme arasındaki ilişki fizyolojik alanın ötesine uzanır. Depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere psikososyal faktörler sıklıkla kronik stresle iç içe geçmiştir ve bağımsız olarak artan İnme riskiyle ilişkilendirilmiştir.

 

Uzun süreli psikolojik sıkıntı yaşayan bireylerin ilaç reçetelerine uyma, sağlıklı ve anlamlı davranışlarda bulunma olasılıkları daha düşük olabilir; bunların hepsi inme ile ilişkili durumların gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunabilir.

 

İnme Riskini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

 

İnme Riskini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

 

Stresin İnme – felç riski üzerindeki potansiyel etkisini azaltmak için stres yönetimi tekniklerini benimsemek oldukça önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, nefes ve rahatlama tekniklerini uygulamak ve psikolojik destek almak, stresin yönetilmesine katkıda bulunabilir.

 

Altta yatan zihinsel sağlık problemlerinin ele alınması ve dengeli beslenme, düzenli egzersiz yapma gibi sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, stresin ve bununla ilişkili risk faktörlerinin yönetilmesine yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Fiziksel ve Zihinsel Sağlık İçin Stresi Yönetmek

 

Stresin kendisi doğrudan İnme sebebi olmasa da yaşam tarzı seçimleri, fizyolojik süreçler ve psikososyal faktörler üzerindeki etkisi önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

 

stres ve yönetimi

Stres ve İnme – felç arasındaki karmaşık ilişkinin bilinmesi, stresi yönetmek ve genel sağlığı artırmak için proaktif önlemler almanın önemini vurgulamaktadır.

 

Yaşam tarzında değişiklikler yaparak ve uygun desteği arayarak stresin azaltılmasına öncelik veren bireyler, İnmenin önlenmesi ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik önemli adımlar atabilirler.

 

Okumaya Devam Edin: İnme – Felç Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.