Üye Ol

İdrar Kaçırma Problemi İnme Hastalarında Neden Olur?

İdrar kaçırma, İnme geçirmiş bireyler arasında yaygın bir sorundur ve hem fiziksel sağlıklarını hem de yaşam kalitelerini etkiler. Beynin mesane fonksiyonunu kontrol etme yeteneğinin bozulmasından kaynaklanan zorlayıcı bir komplikasyondur. Bu durumun altında yatan nedenleri ve etkileri anlamak, semptomlarını etkili bir şekilde yönetmek için çok önemlidir.

 

Beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde veya azaldığında İnme meydana gelir ve beyin dokusunun oksijen ve besin alması engellenir. Beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlar. Beyin fonksiyonundaki bu bozulma, mesanenin kontrolü de dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarını etkileyebilir.

 

İnme hastalarının idrar kaçırma problemi yaşamasının birincil sebebi, beynin mesane kontrolünü yöneten doğru sinyalleri gönderip alamamasıdır. İnme sırasında beynin bu işlevlerden sorumlu alanları zarar görebilir. Bu hasar iki tür mesane kontrol problemine yol açabilir: acil idrar kaçırma ve stres idrar kaçırma.

 

İlginizi Çekebilir: Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

 

İdrar kaçırma egzersizleri

 

Acil idrar kaçırma, ani, yoğun bir idrara çıkma isteği ve ardından istemsiz idrar kaybı ile karakterizedir. Stres inkontinansı ise öksürme, gülme veya egzersiz sırasında oluşabilecek basınç veya ani kas kasılmaları nedeniyle istemsiz idrar sızıntısı olduğunda ortaya çıkar.

 

Üstelik İnme, fiziksel hareketlilik sorunlarına da yol açabilir. İnme veya kas güçsüzlüğü nedeniyle hastalar zamanında tuvalete ulaşmakta zorluk yaşayabilirler. Kafa karışıklığı veya vücuttan gelen sinyallerin işlenmesindeki zorluklar gibi bilişsel bozukluklar da tuvaleti bağımsız olarak yönetememeye katkıda bulunabilir.

 

İdrar kaçırma

 

Ayrıca inmenin duygusal ve psikolojik etkisi idrar kaçırmayı şiddetlendirebilir. İnme ile başa çıkmanın stresi ve bunun sonuçları, idrar kaçırma ataklarına yol açabilir; bu da daha fazla utanç duygusuna, özgüvenin azalmasına ve sosyal izolasyona yol açabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Pelvik Taban Rehabilitasyonu Nedir?

 

İnme geçirmiş hastalarda idrar kaçırmanın tedavisi çok yönlü bir yaklaşımı içerir. Rehabilitasyon mesane eğitim egzersizlerini, kegel egzersizleri, planlı tuvaleti ve pelvik taban kaslarının güçlendirilmesini içeren pelvik taban terapisi uygulanabilir.

 

idrar ve inme tedavisinde kullanılan ilaçlar

 

Mesane kontrolünü iyileştiren ilaçlar da mevcuttur ve oldukça etkili olabilir. Ayrıca, çıkarılması kolay giysiler ve erişilebilir banyo olanakları gibi destekleyici önlemler, bu durumla ilgili pratik zorlukların yönetilmesine yardımcı olabilir.

 

Üriner inkontinansın ele alınması, İnme hastalarının genel refahını ve yaşam kalitesini iyileştirmek için çok önemlidir. Uygun yönetim stratejileri ve destekleyici bakım ile birçok kişi kontrolü yeniden kazanabilir ve inme sonrası idrar kaçırma vakalarını önemli ölçüde azaltabilir.

 

Okumaya Devam Edin: İnme – Felç ve Erken Müdahalenin Önemi

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.