Üye Ol

İnme – Felç ve Erken Müdahalenin Önemi

İnme dünya çapında uzun süreli sakatlığın önde gelen nedenleri arasında önde gelir, beyne kan akışının kesilmesi durumunda tıbbi bir acil durum olarak ortaya çıkmaktadır. İnme bağlamında zamanın değerini bilmek, iyileşme ile yaşam boyu sakatlık, hatta yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir. Zamanında yapılan müdahaleler bireyler için hayati önem taşımaktadır.

 

İnme tipleri iki kategoriye ayrılır: kan akışının kesilmesinden kaynaklanan iskemik inme ve beyin içinde veya çevresinde kanamanın neden olduğu hemorajik inme. Farklılıklarına rağmen her iki türün de ortak bir tehdit edici faktörü vardır: Zaman. Felç başladığı andan itibaren beyin hücreleri endişe verici bir hızla ölmeye başlar ve bu da “Zaman Beyindir” ilkesinin altını çizer.

 

İlginizi Çekebilir: İnme (Felç) Tedavisinde Robotik Fizik Tedavi Uygulamaları

 

FAST kısaltmasını (Yüz sarkması, Kol zayıflığı, Konuşma güçlükleri, Acil servisleri arama zamanı) kullanarak İnme semptomlarını erken dönemde tanımak ve anlamak için oldukça önemlidir. Bu basit anımsatıcı, uyarı işaretleri ortaya çıktığında gereken aciliyeti ve acil harekete geçilmesini özetlemektedir.

 

İnme belirtileri

 

Etkili müdahale için tedavi programlarında da zaman önemlidir. Erken dönemde yapılan kapsamlı tedavi programları hastaların kaybedilen fonksiyonlarının yeniden kazandırılmasına ve var olan fonksiyonların korunmasına destek sağlar.. Örneğin, iskemik felçlerde pıhtıyı çözmeyi amaçlayan bir tedavi olan trombolitik tedavi, semptomların başlamasından sonraki 4,5 saat içinde uygulandığında en etkili sonucu verir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Sonrası Rehabilitasyon Hedefleri Nasıl Belirlenir?

 

İnme

 

Benzer şekilde, başka bir tedavi seçeneği olan mekanik trombektomi de bu pencereyi biraz genişletir ancak aynı prensibin altını çizer: Daha erken, tartışmasız daha iyidir. Acil tıbbi müdahaleler sonrasında hastanın genel durumu Fizik tedavi programlarına uyabilecek hale geldiğinde kapsamlı rehabilitasyon programına alınmalıdır. Erken dönemde yapılan fizik tedavi hastaların gelişimi için altın değerindedir.

 

İnme ve zaman

 

Geç müdahalelerin sonuçları kötü olabilir. Boşa harcanan her dakika, yaklaşık 2 milyon beyin hücresinin kaybına yol açabilir; İnme yönetimi alanında zamanın yalnızca tedavinin etkinliğini etkilemediğini, aynı zamanda hastanın İnme sonrası iyileşme gidişatını ve yaşam kalitesini de temelden etkilediğini biliyoruz.

 

İlginizi Çekebilir: Kapsamlı Fizik Tedavi Programı Nasıl Olur?

 

Bu nedenle İnme – felç durumunda zamanın kritik rolünü anlamak ve buna dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu, her saniyenin önemli olduğu zamana karşı bir yarıştır ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için anında tanı ve müdahalenin öneminin altı çizilmelidir.

 

Okumaya Devam Edin: İnme – Felç Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.