Üye Ol

İnme (Felç) Hastalarında İyileşme Süreci: Bakıcılar İçin İpuçları

Eğer inme geçirmiş birinin bakımında yardımcı oluyorsanız, aklınızda hastanızın iyileşip iyileşmeyeceği ve önümüzdeki dönemlerde ihtiyaçlarının ne olacağı konusunda birçok soru olabilir.

 

Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde İnme hemşiresi olan Maggie Fermental, “Bakıcılık omuzda büyük bir yük olabilir” diyor. Daha önce bir cerrah hemşiresi olan Fermental, 31 yaşında buz pateni yaparken düşmesinden bir inme geçirdi. Şimdi inme hastlaraının ve ailelerini danışmanlık yapıyor. Fermental, “Bakım personelleri, sadece ailedeki rolünü yerine getirmeye devam etmekle kalmaz, aynı zamanda hastanın rolünü de üstlenmek zorundadır” diyor. “Bunun üstesinden gelmek zor olabilir.”

 

İnme (Felç) Hastalarında İyileşme Süreci: Bakıcılar İçin İpuçları

 

ABD’de, 50 milyondan fazla insan bir engelli veya hasta için bakım sağlıyor. Bakım personellerinin %59 ila %75’i kadın ve çoğu yaşlı bir ebeveyne bakmaktadır. Ancak bakım personelinin zorluklarına rağmen, birçok insan hayatlarını daha çok takdir ettiklerini ve yardım edebildikleri için olumlu hissettiklerini bildirmektedir.

 

Bir bakım personeli olarak, bakıcılığını yaptığınız hastayı yaşamınızın odak noktası yapmak çok kolay olmayabilir. Fermental, “Bakıcıların kendilerini de önemsemeleri gerçekten önemlidir” diyor. “İnsanlar her şeyi yapmakla yükümlü hissederler, ancak yardım istemek çok önemlidir. Tek başına yapamazsınız.” İşte inme hastalarının ihtiyaçlarını kendi sağlık ve mutluluğunuzla dengelemenize yardımcı olabilecek bazı önerileri sizler için derledik.

 

Bakım Personelleri İçin İlk Adımlar:

 

Bakım Personelleri İçin İlk Adımlar:

 

İnme sonrası ilk haftalarda, geleceğe bakarken öğrenilecek ve değerlendirilecek çok şeyiniz olacaktır.

 

Öğrenilecek çok şey olabilir, bu yüzden hastanızın durumunu öğrenme fırsatlarını değerlendirin. Hastane tarafından sunulan destek gruplarına veya eğitim programlara katılın. Sağlık ekibiyle inme iyileşme ve rehabilitasyon sürecinin nasıl olacağı hakkında konuşun.

 

İnme rehabilitasyonu izleyin. Hastanızı inme tedavisi sürecinde destekleyebilmek için birkaç terapi seansına katılın. İnme hastalarının yeni becerilerini pratik yapmasını teşvik edin. Küçük başarılar bile hastanızın daha özgüvenli ve kendine güvenen hale gelmesine yardımcı olacaktır.

 

Hastanızın ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçları karşılama yeteneğinizi değerlendirin. İnme tedavisi sürecinde olan hastanın sağlık bakım ekibi, hangi tür yardıma ihtiyaç duyulacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Bakım personelleri genellikle şunları yapmak ile yükümlüdür:

 

  • Banyo ve giyinme gibi kişisel bakım sağlamak

 

  • İlaçlar ve doktor ve rehabilitasyon randevuları dahil sağlık bakım ihtiyaçlarını koordine etmek

 

  • Hastanın işlevselliklerini korumasına ve artırmasına yardımcı olmak

 

Her şeyi yapamayacağınızı unutmayın. Ne üstlenebileceğiniz konusunda kendinizle gerçekçi olmaya çalışın ve yardıma ihtiyacınız olabilecek konuları belirleyin.

 

İnme Sonrası Eve Dönüş

 

Bakım Personelleri İçin İlk Adımlar:

 

Bakıcılığını yaptığınız kişi hastaneden ayrıldığında, durumun gerçekliği sizin için ve onun için yavaş yavaş hissedilmeye başlayabilir. Yeni rollerinizi üstlendiğinizde dikkate almanız gereken bazı şeyler şunlardır:

 

Güvenliği göz önünde bulundurun. Evde güvenliği sağlamak için yapmanız gereken bir şey olup olmadığını sağlık profesyonellerinden öğrenin. Merdivenlerden uzaklaşmak için yatak odasını başka bir kata taşımanız gerekebilir, düşmeleri önlemeye yardımcı olmak için halıları kaldırmanız veya banyo ve duşta tutunma çubukları ve oturma yerleri koymak gerekebilir.

 

Davranış veya ruh halindeki değişikliklere hazırlıklı olun. İnme sonrası geçici veya kalıcı olsun, yaşanan kayıplar hastalar için yıkıcı olabilir. Bakıcılığını yaptığınız hastanın acı çekmesini görmek zor olabilir, ancak acı çekme, inme sonrası yaşamı kabul etmenin gerekli bir adımıdır.

 

Bakım Personelleri İçin İlk Adımlar:

 

Depresyon belirtileri için gözlemde bulunun. Depresyon, hastaların iyileşmesini engelleyebilir. Doktorlarına neye dikkat etmeniz gerektiğini sorun ve depresyon belirtileri görürseniz hemen sağlık profesyonellerine bilgi verin.

 

İkinci bir inme riskinin farkında olun. Bir inme geçirmek, hastaları ikinci bir inme riski altına sokar, bu nedenle bu riski en aza indirmeye yardımcı olmak önemlidir. Sağlıklı, düşük yağlı yemekler hazırlayın, egzersiz yapmayı teşvik edin ve hastanızın ilaçlarını düzenli olarak almasını ve doktor randevularını takip etmesini sağlayın.

 

Gerektiği durumlarda yardım isteyin. Dış yardım almak, yaşamınızı hastalarınızın ihtiyaçlarıyla dengelemenize yardımcı olabilir. Rahatlamanıza ve yenilenmenize izin vermek için mola vermek, size ayrı zaman sağlayabilir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme ve Felç Sonrası İş ve Ev Hayatını Organize Etmek

 

Kendinize İyi Bakın

 

Kendinize ne kadar iyi bakarsanız, hastalarınıza o kadar iyi bakabilirsiniz. Kendinizi tüketmek, vermek istediğiniz sabırlı ve sevgi dolu yardımı sağlamanıza izin vermeyecektir. İhtiyaçlarınız için zaman ayırmak bencilce değil sizin ve bakıcılığını yaptığınız hastanız için gerekli ve faydalıdır.

 

Hayatınızı kaybetmeyin. Aniden, tüm zamanınız başka birinin ihtiyaçlarını karşılamaya adanmıştır ve ‘Benim hakkımda ne olacak?’ diye düşünmemek zordur.”

 

Kendi zamanınıza ve etkinliklerinize hakkınız olduğunu unutmayın. Zamanı ayırın ve favori hobilerinizde yer alarak enerjinizi ve motivasyonunuzu yükseltin. Kendinizi izole etmemeye özellikle dikkat edin.

 

Fiziksel sağlığınıza odaklanın. Küçük sağlık sorunlarını ihmal etmeyin ve düzenli olarak planlanmış kontrol ve sağlık muayeneleri yaptırdığınızdan emin olun. Stresi yönetmenin ve rahatlamanın sağlıklı yollarını öğrenin. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma ve yeterince uyku almak, gücünüzü korumanıza yardımcı olacaktır.

 

Bakım Personelleri İçin İlk Adımlar:

 

Duygusal sağlığınıza odaklanın. Kendinizi hayal kırıklığına uğramış, öfkeli ve üzgün hissetmenize izin verin ve bunu hastalarınız dışında biriyle paylaşın. Bu duygular normaldir ve onlara takılı kalmamak için ifade etmeniz gerekir.

 

Araştırmalar, bakıcıların da özellikle hastanın demansı varsa depresyon riski altında olduğunu göstermektedir. Depresyon iyi bir şekilde tedavi edilir, bu yüzden depresyon geçiriyorsanız doktorunuzla konuşun.

 

Gülmenizi hatırlayın. Mizah, zor durumlar ve duygularla baş etmenin en iyi savunması olabilir. Ağır bir yük taşıyorsunuz ve gülmeye ve mutluluk hissetmeye hak kazanıyorsunuz, bu yüzden yaşamın sunduğu güzel şeylere açık kalmak önemlidir.

 

Okumaya Devam Edin: İnme – Felç Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

 

Referanslar:

 

 

 

 

 

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.