Üye Ol

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

kalça kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesi olan hastalar, genellikle ağrı, hareket açıklığında azalma ve yürümede güçlük gibi şikayetlerle doktora başvururlar. Kalça kireçlenmesi neden olur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir sizler için yanıtladık. 

 

Kireçlenme Nedir?

 

Osteoartrit, yani halk arasında kireçlenme olarak bilinen durum, basitçe “eklem iltihabı” anlamına gelir. Özellikle diz ve kalça gibi eklemlerde ağrı ve şişliğin en önemli nedeni osteoartrittir. Osteoartrit ayrıca dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinir.

 

Eklemlerin içinde yer alan kıkırdak dokusunun birincil görevi eklemdeki sürtünmeyi azaltmak ve rahat hareketi sağlamaktır. Osteoartritte kıkırdak doku hasarlanır ve eklemin kıkırdak yüzeyi aşınmaya başlar. Osteoartrit, eklemde bozulmalara neden olur ve bu bozulmalar da ağrıya, şişliğe ve şekil bozukluğuna yol açar.

 

Osteoartritte eklemde meydana gelen bozulmalar, genellikle uzun yıllar boyunca yavaş yavaş oluşur. Bu nedenle osteoartrit gelişme olasılığı yaşlandıkça artar. Ancak, istisnalar vardır. Osteoartit bazı hastalıklar, travmalar veya çeşitli durumlar nedeniyle erken yaşta da görülebilir.

 

kalça kireçlenmesi belirtileri

 

Kalça Ekleminde Kireçlenme Neden Olur?

 

Geçirilen eklem yaralanmaları, yaşlanma ve fazla kilolu olmak kalça kireçlenmesine en çok neden olan faktörlerdir. Gelişimsel sorunlar, kıkırdaktaki genetik kusurlar ve kalça eklemini zorlayıcı aktivitelerin sıkça yapılması da kalça kireçlenmesine neden olabilen faktörlerdendir.

 

İlginizi Çekebilir : Kalça Ağrısı Nedenleri

 

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

 

Kalça kireçlenmesini teşhis etmek ilk başta zor olabilir. Bunun nedeni, ağrının kasık, uyluk, kalça veya diz dahil olmak üzere farklı yerlerde ortaya çıkabilmesidir. Kalça kireçlenmesinde sık görülen belirtiler şunlardır:

 

 • Yürümede zorluk
 • Kalça ekleminde ağrı, şişlik veya hassasiyet
 • Yataktan kalkarken oluşan eklem sertliği
 • Uzun süre oturduktan sonra eklem sertliği
 • Kemiğin kemiğe sürtünme sesi veya hissi (“çatırtı”)
 • Çorap giymek gibi rutin aktiviteleri gerçekleştirmek için kalçayı hareket ettirememe

kalça kireçlenmesi tedavisi

 

Kalça Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kalça kireçlenmesi tedavisinde amaç; kişinin hareketli kalmasını sağlamak ve yaşam kalitesini artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda ağrıyı tedavi edici ve kalça ekleminin hareketlerini artırmaya yönelik tedaviler uygulanır:

 

 • Eklemi zorlamamak ve istirahat etmek
 • Kalçaya binen yükü azaltmak için baston kullanımı
 • Ağrıyı kontrol etmek için ilaç tedavileri
 • Fazla kiloların verilmesi
 • Fizyoterapi
 • Ameliyat

Okumaya Devam Edin :Kalça Protezi Ameliyatı Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

Referans: webmd.com

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.