Popüler

Üye Ol

Osteoporoz ‘u Önlemek İçin 4 Öneri

 

Osteoporoz, kemiklerin zayıflaması, kemik-mineral yoğunluğunun azalması ve kemiğin kırılganlılık özelliğinin artışı ile karakterize bir durumdur ve dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir.

 

Yaşlı bireylerde daha sık görülsede, osteoporoz etkisini yönetmek ve azaltmak için önlemler alınabilir. Bu yazımızda Osteoporozu önlemek isteyenler için göz önünde bulundurulması gereken beş temel şeyden bahsetmiş olacağız.

 

Kalsiyum ve D Vitamini Alımına Öncelik Verin

 

Güçlü kemiklerin temel yapı taşlarından biri yeterli kalsiyum ve D vitamini alımıdır. Kalsiyum kemik yoğunluğu için oldukça önemlidir ve D vitamini emilimine yardımcı olur. Diyetinizin süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve kalsiyum açısından zengin güçlendirilmiş gıdalar içermesine özen gösterin.

 

Kalsiyum ve D Vitamini Alımına Öncelik Verin

 

Ayrıca vücudunuzun güneş ışığına maruz kalarak doğal olarak D vitamini üretmesini sağlamak için açık havada zaman geçirin. Gerekirse kalsiyum ve D vitamini gereksinimlerinizi karşılamak için takviyelerin gerekli olup olmadığını belirlemek için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekimine danışabilirsiniz.

 

Düzenli Egzersiz Yapın

 

Osteoporoz 'u (Kemik Erimesi) Önlemek İçin 4 Öneri

 

Düzenli egzersiz, özellikle kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler, kemik sağlığının korunmasında çok önemli bir rol oynar. Yürüme, koşu ve kuvvetlendirme antrenmanı gibi egzersizler kemik oluşumunu teşvik eder ve mevcut kemik kütlesini güçlendirir.

 

İlginizi Çekebilir: Osteoporoz İçin Egzersiz Önerileri

 

Haftanın 3-4 gününde en az 30 dakika potansiyelinize uygun olarak hafif- orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefleyin. Özellikle önceden mevcut sağlık sorunlarınız varsa, yeni bir egzersiz rejimine başlamadan önce bir sağlık profesyoneline danışmanızda fayda var.

 

Sigarayı Bırakın ve Alkol Tüketimini Sınırlandırın

 

Sigara içmek ve kontrolsüz alkol tüketimi, daha yüksek osteoporoz riskiyle ilişkilendirilmiştir. Sigara içmek vücudun kalsiyumu absorbe etme yeteneğini etkileyebilir, aşırı alkol ise kemik yoğunluğunu olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Osteoporoz ve sigara kullanımı

 

Sigarayı bırakmak ve alkol alımını azaltmak, genel sağlığın iyileştirilmesinde ve osteoporoz riskinin azaltılmasında önemli adımlardır. Bu yaşam tarzı değişikliklerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için gerekirse sağlık profesyonellerinden destek alabilirsiniz

 

Düzenli Kemik Yoğunluğu Testi

 

osteoporoz

 

Kemik – mineral yoğunluğu taramaları gibi düzenli kemik yoğunluğu testleri, kemik sağlığını izlemek ve kırık riskini değerlendirmek için gereklidir. Bu testler kemik yoğunluğu hakkında değerli bilgiler sağlayarak sağlık hizmeti esnasında tedavi planlarını ve müdahalelerini buna göre uyarlamasına olanak tanır.

 

Test sıklığı bireysel risk faktörlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir; bu nedenle uygun bir program belirlemek için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanınıza danışabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Osteoporoza Neden Olan 5 Şey

 

Osteoporoz, mümkün olan en iyi kemik sağlığının devamı için kapsamlı bir yaklaşım gerektiren bir durumdur. Kalsiyum ve D vitamini alımına öncelik vererek, düzenli egzersizleri yaparak, sigarayı bırakmak ve alkol tüketimini azaltmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, düzenli kemik yoğunluğu testi yaptırarak v bu etkiyi yönetme ve önleme yönünde anlamlı adımlar atabilirsiniz.

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.