Üye Ol

Yüksek Tansiyon İnme – Felci Tetikler mi

 

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, asemptomatik doğası nedeniyle sıklıkla sinsi ilerler. Fark edilebilir semptomlar göstermese de kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisi şiddetli olabilir. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyonun en endişe verici sonuçlarından biri, dünya çapında sakatlık ve ölümün önde gelen sebeplerinden olan İnme- felç geçirme riskini tetikleyebilir.

 

Yüksek tansiyon inme habercisi midir?

 

Yüksek tansiyon, atardamarların duvarlarına sürekli baskı uygulayarak onların zayıflamasına ve hasara karşı daha duyarlı hale gelmesine neden olur. Bu artan basınç, kanın pıhtılaşma probleminin oluşmasına ve atardamarların daralmasına yol açmaktadır. Bu durumda İnme – felç geçirme riskini de önemli ölçüde artırır.

 

İskemik İnme Nedir?

 

inme sonrası uyuşma

 

İnme – felç vakalarının çoğunluğu, bir pıhtı veya plak bir kan damarını tıkadığında beynin bir kısmına kan akışının kesilmesi ile ortaya çıkan iskemik felçlerdir. Hipertansiyon, bu kan pıhtılarının oluşumuna önemli bir katkıda bulunur, çünkü arter duvarlarına uygulanan sürekli kuvvet, yağ birikintilerinin ve inflamatuar hücrelerin birikmesini sebep olmaktadır.

 

Hemorajik İnme Nedir?

 

inme risk faktörleri

 

Öte yandan yüksek tansiyon, beyindeki zayıflamış bir kan damarının yırtılmasından kaynaklanan Hemorajik İnme – felce de davetiye  çıkarabilmektedir. Arterlerdeki artan basınç, bunların patlamasına ve beyin içerisinde kanamaya sebep olabilir. Kontrolsüz hipertansiyon, kan damarı duvarlarında yırtılmaya yatkın zayıflamış alanlar olan anevrizmaların gelişimi için birincil risk faktörüdür.

 

İlginizi Çekebilir: İnme – Felç Belirtileri Nelerdir?

 

Yüksek Tansiyon Sonucu İnme -Felç Önlenebilir mi?

 

Yüksek tansiyon ile İnme – felç arasındaki önemli bağlantı, kan basıncı seviyelerini yönetmenin önemini vurgulamaktadır. Düşük sodyumlu sağlıklı bir diyet sürdürmek, düzenli fiziksel aktivitede bulunmak ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri kan basıncı kontrolüne önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

 

Yüksek tansiyon

 

Kan basıncını etkili bir şekilde yönetmek için sağlık profesyonelleri tarafından antihipertansif ilaçlar da dahil olmak üzere tıbbi müdahale önerilebilir. Düzenli doktor kontrolleri ve kan basıncı seviyelerinin izlenmesi, erken teşhis ve müdahale için hayati öneme sahiptir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Tipleri Nelerdir?

 

Yüksek tansiyonun sinsi doğası, İnme – felç gibi ciddi sonuçlarını önlemek için proaktif önlemlerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Hipertansiyon ve İnme arasındaki bağlantıyı anlamak, bireylerin kardiyovasküler sağlıklarına öncelik vermeleri için güçlü bir motivasyon kaynağı olarak hizmet eder.

 

 

tansiyon

 

Bireyler, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek ve zamanında tıbbi müdahale arayarak, yüksek tansiyona bağlı İnme geçirme riskini azaltabilir ve sonuçta uzun vadeli sağlıklarını koruyabilirler.

 

Okumaya Devam Edin: Baş Ağrısı İnme – Felç Habercisi Olabilir mi?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

İstanbul Rehabilitasyon Akademisi
İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.