Popüler

Eklem Ağrısını Azaltmada 5 Etkili Yöntem

 

Eklem ağrısını günümüzde daha çok yaşlılarda görsekte gençlerde de karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Eklem ağrıları ile birlikte kas güçsüzlüğü de yaşanmaktadır. Bu durumda günlük yaşamda uzun yürümelerde zorlanma, ağır kaldırma, koşma gibi aktivitelerde zorlanmalar meydana gelmektedir. Bu yazımızda eklemlere binen yükü ve ağrıyı azaltacak 5 etkili yoldan bahsedeceğiz.

 

Kilo Kontrolünüze Dikkat Edin

 

diz ağrısını önlemek için kilo verin

 

Eklemlere binen yük arttıkça eklem ağrılarının şiddeti de artmaktadır. Eklemlere binen yükü azaltmanın en etkili yollarından biri de kilo kontrolüdür.  Aşırı vücut ağırlığı, dizlerde, kalça eklemlerinde ve omurga üzerinde baskılama yapabilmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile kontrollü bir şekilde verilen kilolar ekleme binen yükü azaltacaktır. Kilo kontrolü, omurga ve eklem sağlığı için de önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: Fazla Kilolar Diz Ağrısına Sebep Olabilir

 

Fiziksel Aktivite Seviyelerine Dikkat Edin

 

eklem ağrısını azaltmak için egzersiz yoğunluğuna dikkat edin

 

Eklem sağlığınızı korumak adına aktivite esnasında ekleme binen yükü arttırmamak için aktive seviyenize dikkat edin. Egzersizleri kendi vücudunuza en uygun şekilde seçerek, aşırı ağırlık gerektiren egzersizlerden kaçının. Eklem ağrınızın olduğu durumlarda egzersiz yaparken, eklem esnekliğini arttırmaya destek olacak egzersizler seçin. Isınmadan egzersiz yapmaktan kaçının. Fazla sıçrama, atlama gerektiren egzersizlerden ağrı varlığında uzak durmaya özen gösterin.

 

İlginizi Çekebilir: Eklem İltihabı Nedir?

 

Eklem Ağrısını Azaltmada  Sıcak – Soğuk Terapileri

 

eklem ağrısını geçirmek için sıcak - soğuk uygulamalar

 

Eklem ağrılarında sıcak –  soğuk terapiler eklem ağrısının sebebine bağlı olarak uygulanabilir. Sıcak terapiler kan damarlarındaki akımın hızlanması ve eklemlerin beslenmesine bağlı olarak ağrı yönetiminde desekleyici olarak kullanılabilir. Kasların gevşemesinde de etkili olabilir. Soğuk terapilerde ise eklemlerdeki iltihaplanmaların azalmasına, ağrıların giderilmesinde yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Fizik Tedavide Sıcak – Soğuk Uygulama Nasıl Yapılır?

 

Besin İçeriğine Dikkat Edin

 

magnezyum zengini besinler

 

Eklem sağlığınızı korumak adına bazı besin içeriklerine dikkat etmenizde fayda var. Magnezyum ve kalsiyum içeriği fazla olan besinler kaslarınızın gevşemesine, eklemlerin rahatlamasına katkı sağlayabilir.

 

Duruşunuza Dikkat Edin

 

Doğru ve düzgün postür, vücut mekaniğinizin korunmasını destekleyerek omuz, kalça, diz gibi eklemlerin yoğun olduğu bölgelere binen yükü dengeleyerek ağrı yönetiminizi desteklemektedir. Ağırlık kaldırırken, ağırlığın vücut pozisyonuna uygun olarak taşınması, iş yeri ergonominizin düzenlenmesi gibi kontroller eklem ve omurga sağlığı için oldukça önemlidir.

 

eklem sağlığı

 

Eklem ağrısı ile günlük yaşamda hareketsizlik seviyesi artabilir. Ekleme binen yükü azaltarak ağrı kontrolü sağlandığında günlük yaşam hareketliliği de artmış olacaktır. Vücudunuza uygun egzersizler yapmak, kilo kontrollerinize dikkat etmek, düzgün bir  omurga elde etmede duruşunuza dikkat etmek, iş yerinde ergonomik düzenlemeler yapmak  eklem ve omurga sağlığınız için çok önemlidir.

 

Verdiğimiz öneriler, sağlıklı bir yaşama adım atmanızda size destek olacaktır. Özel ve farklı ihtiyaçlarınızın da eklem ağrılarınızı arttırdığını düşünüyorsanız, bu önerileri uyguladığınız halde eklem ağrılarınız artmaya devam ediyorsa bir sağlık uzmanınıza danışmanız sağlığınız için önemlidir.

 

Okumaya Devam Edin: Eklem Sertliği Neden Olur? 

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.

inme sonrası iyileşme süreci nasıl olur