Popüler

Transvers Miyelit (Omurilik İltihaplanması) ve Fizik Tedavinin Rolü

Transvers Miyelit hastalığı, omuriliği etkileyen bir rahatsızlıktır. Sinir liflerinin üzerini kaplayan koruyucu bir örtü olan miyelin kılıfının iltihaplanması ile gelişerek nörolojik bozukluklara sebep olur. Transvers miyelit halk arasında Omurilik İltihaplanması olarak da bilinmektedir. Transvers Miyelit’e bağlı semptomların şiddeti, oluşan sinir hasarına bağlı olarak değişmektedir.

 

Transvers Miyelit (Omurilik İltihabı) Kimlerde Görülür?

 

Transvers miyelit rahatsızlığı, otoimmün hastalıklar veya inflamatuar durumların çeşitli faktörlerine bağlı olarak gelişebilir. Genellikle semptomlar ani ve hızlı ilerleyici seyretmektedir. Yapılan araştırmalara göre akut dönemde hastaların %10-33 ünde 5 ila 10 yıl arasında Multiple Skleroz (MS) geliştiği bildirilmiş olup MR görüntülemesinde lezyon varlığı olan hastaların ise %90 oranında MS geliştiği bildirilmiştir.

 

Transvers Miyelit Nedir?

 

Transvers Miyelit, MS dışında ise viral bakteri veya enfeksiyonlara bağlı olarak ta gelişebilmektedir. Su çiçeği, kızamık gibi enfeksiyonlara bağışıklık sisteminin tepkisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca yapılan bir diğer çalışmada ise Hepatit B ve Grip Aşılanmalarından sonra da Transvers Miyelit rahatsızlığının geliştiği sonucuna varılmıştır.

 

transvers miyelit ve aşı

 

Transvers Miyelit (Omurilik İltihabı) Belirtileri Nelerdir?

 

  • Çoğunlukla bacaklarda gelişen kas güçsüzlüğü ve felç hali
  • Hasarın omurilik seviyesine bağlı olarak kollarda güçsüzlük veya felç hali
  • Duyu Problemleri
  • Kol ve bacaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma hissi
  • İdrar ve Gaita problemleri
  • Kaslarda istem dışı kasılma (Sapstisite)
  • Yorgunluk ve depresyon hali

 

Transvers Miyelit rahatsızlığının, kesin bir tedavisi olmasa da kullanılan ilaçların yanında Kapsamlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programı ile hastaların semptomlarının ilerlemesi engellenir. Kas kuvvetsizliğinden kaynaklı güçsüzlük, yürüme bozukluğu veya yürüme kaybı gibi fonksiyon kayıplarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Uzman Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Hekimi ile multidisipliner ekibi tarafından hastanın ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan fizik tedavi ve rehabilitasyon programı ile hastalar tedavi açısından desteklenmelidir.

 

İlginizi Çekebilir: Transvers Miyelit Tanısı Nasıl Koyulur? 

 

Transvers Miyelit ve Fizik Tedavi

 

Transvers Miyelit rahatsızlığının fizik tedavisinde en önemli parametrelerden birisi de multidisipliner bir ekip ile yönetiliyor olmasıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin hastayı kapsamlı değerlendirmesi sonucunda oluşturacağı Kapsamlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı ile hastaya özel tedavi planı ile hastaların tedavisi başlatılır.

 

Hastalarda ilk hedef, kas gücünün ve dayanıklılığının arttırılması ve bağımsızlığın kazandırılmasıdır. Klasik fizik tedavi yöntemleri ve egzersizler ile hastalar kas kuvvetlerini arttırmak için çalıştırılır.  Omurilik iltihabı, etkilenen uzuvların hareketlerinde kısıtlanmaya sebep olabilir. Esneme ve eklemlerde mobilizasyon yöntemi ile kaslardaki ağrı ve kısıtlılık üzerine çalışılır. TENS (elektriksel sinir simülasyonu) ile ağrı yönetimi desteklenir. Aynı zamanda sıcak/soğuk terapiler gibi çeşitli ağrı yönetiminde kullanılan parametreler tedavi planına eklenebilir.

 

Omurilik iltihaplanması ve egzersiz

 

Hastalar, nörolojik bozukluk sonucunda denge kaybı yaşayabilirler. Denge ve koordinasyon üzerine çalışılarak bu kaybın önüne geçilebilir. Aynı zamanda klasik fizik tedavi yöntemlerine destekleyici olarak hastanın potansiyeline ve ihtiyacına yönelik Robotik Rehabilitasyon dan da yararlanılabilir. Kaslarda gelişen felç durumu için özellikle sanal gerçeklik entegrasyonunun olduğu bu robotik cihazlar, kasa devamlı hareketler ve görsel girdiler ile tekrar kasılabilme yeteneğini öğretmiş olur.

 

İlginizi Çekebilir: Robotik Rehabilitasyon Nedir? Hangi Robotlar Kullanılır?

 

Yardımcı cihazlar ile hastaların kaybettikleri fonksiyonları yapabilmesini kolaylaştırmak adına destek ve yürümeye yardımcı cihazlar kullanılabilir. Özellikle yürüme paterni bozulmuş, odaklayarak yürüme gelişmiş, ayak bileği burkulmalarına müsait hastalarda destekleyici kişiye özel afolar da önerilebilir.

 

transvers miyelit ve egzersiz

 

Dengeli ve koordinasyonlu yürüme eğitimleri de hem robotik cihazlarla hemde alanında profesyonel sağlık ekibi ile seansların içinde gerçekleştirilir. Hastaların güvenli ve düzgün yürümeleri desteklenir. Mesane ve bağırsak sorunu gelişen hastalarda ise pelvik taban kaslarını çalıştırmaya yönelik egzersizler ile komplikasyonların önlenmesi ve yönetilmesi adına hastalara eğitimler verilir.

 

pelvik taban terapisi

 

Transvers miyelit, kişilerin yaşam kalitelerini oldukça fazla etkilemektedir. Günlük yaşam kalitelerinin arttırılması, kaybedilen fonksiyonların tekrar kazandırılması için kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programı çok önemlidir. Hastalar kendilerine özgü ihtiyaç ve hedeflerine yönelik fizik tedavi programına düzenli olarak uymalı, sabır gerektiren bir sürecin içinde olduklarını unutmamaları gerekmektedir. Günümüzde doğru tedavi, hastalarının kendilerinin çabası ve azmi ile pek çok rahatsızlığın üstesinden gelinebilmektedir.

 

İzleyebilirsiniz: Transvers Miyelit (Omurilik İltihabı) ‘e bağlı Felç Geçiren Menekşe Hanım’ın Başarı Hikayesi

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON

Bizi Takip Et

Prof. Dr. Engin Çakar’dan yeni içerikleri almak ve haftalık haber bültenini takip etmek için aşağıdaki formu doldurun. Haftalık email listemize hemen katılın.

inme sonrası iyileşme süreci nasıl olur